ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը ՄԱԿ Մարդու իրավունքների բարձրագույն հանձնակատարի հետ
Փետրվարի 27-ին Ժնևում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների Բարձրագույն հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկի հետ:
Կողմերը քննարկել են ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին և ձեռքբերումներին:
Քննարկվել են միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր։
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ 2021թ․ մայիս, նոյեմբեր և 2022թ․ սեպտեմբեր ամիսներին ագրեսիայի ընթացքում արձանագրվել են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներ՝ այս առնչությամբ կարևորելով միջազգային համապատաասխան կառույցների հստակ գործողությունները, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման իրականացումը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է մինչ օրս Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման հրամայականը՝ նշելով, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով ակնհայտորեն ոտնահարում է ոչ միայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի իր իսկ կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարության դրույթները, այլ նաև միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչության առջև ծառացած հումանիտար մարտահրավերներին՝ ԱԳ նախարարը շեշտել է ՄԱԿ համապատասխան մարմինների միջամտության և Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար հասանելիություն ապահովելու կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը։

Встреча Министра иностранных дел РА с Верховным комиссаром ООН по правам человека
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 27 февраля в Женеве провел встречу с Верховным комиссаром ООН по правам человека Фолькером Тюрком.
Стороны обсудили вопросы сотрудничества в рамках Системы защиты прав человека ООН.
Собеседники коснулись процесса демократических реформ в Армении, шагов и достижений правительства Армении в контексте защиты прав человека и верховенства права.
Были обсуждены вопросы международной и региональной повестки дня.
Арарат Мирзоян отметил, что в ходе 44-дневной войны 2020 года и во время агрессии против суверенной территории Армении в мае, ноябре 2021 года и в сентябре 2022 года были зафиксированы грубые нарушения прав человека вооруженными силами Азербайджана. Глава МИД подчеркнул в этом контексте важность четких действий международных ответственных структур, а также выполнения решения Международного суда. Министр Мирзоян подчеркнул необходимость немедленной репатриации незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц, отметив, что Азербайджан явно нарушает не только положения трехстороннего заявления, подписанного им 9 ноября, но и нормы международного гуманитарного права.
Коснувшись гуманитарных проблем, с которыми столкнулись 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, глава МИД подчеркнул важность вмешательства соответствующих органов ООН и обеспечения гуманитарного доступа в Нагорный Карабах.
Министр Мирзоян также представил усилия армянской стороны по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.