ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Սումգայիթում հայերի ջարդերի 35-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Աջակցիր «Ա1+»-ին35 տարի առաջ՝ 1988թ. փետրվարի 27-29-ին, ադրբեջանական իշխանությունների հրահրմամբ և հանցավոր անգործության հետևանքով Սումգայիթ քաղաքում տեղի ունեցան զանգվածային հայկական ջարդեր, որին զոհ գնացին հարյուրավոր հայեր, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք և ծերեր, իսկ հազարավորները՝ բռնի տեղահանվեցին։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նախապես ծրագրված ջարդերն իրագործվեցին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի` իր պատմական հայրենիքում արժանապատվորեն ապրելու և խաղաղ արարելու քաղաքակիրթ պայքարը բիրտ ուժով ճնշելու նպատակով:
Ազգային ինքնության հողի վրա կատարված այս զանգվածային ոճրագործությունը լայն արձագանք ստացավ և դատապարտվեց միջազգային հանրության կողմից, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից համապատասխան բանաձևերի ընդունմամբ: Սակայն ոճրագործության իրական կազմակերպիչներն ու իրագործողները ոչ միայն պատասխանատվություն չկրեցին, այլև, ոգևորված անպատժելիությունից ու ամենաթողությունից, հայատյացության և անհանդուրժողականության նոր ալիք բարձրացրեցին՝ հայերի նոր ջարդեր և կոտորածներ իրականացնելով նաև Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի հայաշատ մյուս բնակավայրերում։
Այս արյունալի իրադարձությունների հետևանքով հարյուր հազարավոր հայեր ստիպված եղան հապշտապ լքել իրենց տները՝ թողնելով իրենց ունեցվածքը ու գույքը, և այս տարիների ընթացքում երբևէ հնարավորություն չստացան իրացնել իրենց ոտնահարված իրավունքները։
Հետագա իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ ադրբեջանական իշխանությունների հիշյալ ոճրագործությունները ոչ թե առանձին դրվագներ էին, այլ պետականորեն ծրագրված հայատյացության վառ օրինակներ, որոնց շարունակական դրսևորումների հետևանքով բռնի տեղահանվեցին նաև Շահումյանի շրջանի, Գետաշենի, իսկ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով նաև Հադրութի, Շուշիի ինչպես նաև հարակից շրջանների տասնյակ հազարավոր հայեր:
Սումգայիթյան ոճրագործությունից 35 տարի անց, շուրջ 80 օր է, ինչ Ադրբեջանը ապօրինի կերպով շրջափկված է պահում Լաչինի միջանցքը և այս գործողության նպատակը Լեռնային Ղարաբաղում մնացած 120 հազար հայերին նույնպես տեղահանելն է:
Ադրբեջանն, այսպիսով, շարունակում է արցախահայությանն էթնիկ զտումների ենթարկելու միջոցով Լեռնային Ղարաբաղը հայաթափելու իր քաղաքականությունը, որը կանխելու գործում հրամայական է միջազգային հանրության հասցեական դատապարտումն ու համապատասխան միջազգային մեխանիզմների կիրառումը:
Այսօր էլ, անտեսելով անգամ հեղինակավոր միջազգային դատական ատյանների վճիռները, Ադրբեջանը բացահայտ կերպով շարունակում է ոչնչացնել, պղծել և վանդալիզմի ենթարկել հայկական պատմամշակութային կոթողները ու սրբավայրերը, նպատակ ունենալով ջնջել հայկական հետքը իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում: Միևնույն ժամանակ՝ ամենաբարձր մակարդակով շարունակում է հայության նկատմամբ ատելության քարոզը, ինչը նպատակ ունի երկու ժողովուրդներին հնարավորություն չտալ հաղթահարելու թշնամության մթնոլորտը:
Այսօր հարգանքի տուրք մատուցելով Սումգայիթում և այլ բնակավայրերում իրագործված հայկական ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակին՝ կրկին ընդգծում ենք, որ ի պատասխան հայկական կողմի՝ տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն կառուցելու ջանքերին, Ադրբեջանի հակահայկական հռետորաբանությունն ու առավելապաշտական նկրտումները և ագրեսիվ գործողություններն անթույլատրելի են:
Հայաստանի Հանրապետությունը, միևնույն ժամանակ, իր հավատարմությունն է հայտնում խաղաղության օրակարգին, տարածաշրջանում երկարատև ու համապարփակ խաղաղության և անվտանգության հաստատումը համարելով անհետաձգելի հրամայական:

Заявление МИД РА в связи с 35-й годовщиной погромов армян в Сумгаите
Министерство иностранных дел Республики Армения распространило заявление в связи с 35-й годовщиной погромов армян в Сумгаите.
«35 лет назад, 27-29 февраля 1988 года по подстрекательству и преступному бездействию азербайджанских властей в городе Сумгаит произошли массовые погромы армян, жертвами которых стали сотни армян, в том числе дети, женщины и старики, тысячи армян насильственно были изгнаны.
Погромы, заранее спланированные азербайджанскими властями, были осуществлены с целью подавления грубой силой цивилизованной борьбы народа Нагорного Карабаха за достойную жизнь и мирное созидание на своей исторической Родине.
Это массовое преступление, совершенное на почве этнической принадлежности, получило широкий резонанс и осуждение со стороны международного сообщества, в том числе посредством принятия соответствующих резолюций со стороны Европарламента. Однако истинные организаторы и исполнители преступления не только не взяли на себя ответственность, но и, поощряемые безнаказанностью и вседозволенностью, подняли новую волну арменофобии и нетерпимости, осуществив новые погромы и резню армян в Баку, Кировабаде и в других армянонаселенных городах и районах Азербайджана.
В результате этих кровавых событий сотни тысяч армян вынуждены были в спешке покинуть свои дома, бросив все свое имущество, и так и не получили возможности воспользоваться своими нарушенными правами.
Дальнейшие события показали, что упомянутые зверства азербайджанских властей были не отдельными эпизодами, а яркими примерами спланированной на государственном уровне арменофобии, вследствие продолжающихся проявлений которых насильственно были изгнаны десятки тысяч армян из Шаумянского района, Геташена, а после 44-дневной войны - из Гадрута, Шуши и прилегающих районов.
Спустя 35 лет после сумгаитского преступления, Азербайджан уже около 80 дней незаконно блокирует Лачинский коридор, и цель этого действия вновь заключена в изгнании оставшихся в Нагорном Карабахе 120 000 армян.
Таким образом, Азербайджан продолжает свою политику изгнания армян из Нагорного Карабаха путем этнических чисток, для предотвращения которой необходимо адресное осуждение международного сообщества и применение соответствующих международных механизмов.
И сегодня, игнорируя даже решения авторитетных международных судебных инстанций, Азербайджан открыто продолжает уничтожать и осквернять армянские историко-культурные памятники и святыни, ставя цель стереть армянский след на подконтрольных ему территориях. В то же время на самом высоком уровне продолжается пропаганда ненависти к армянам, чтобы помешать двум народам преодолеть атмосферу вражды.
Отдавая дань уважения памяти невинных жертв армянских погромов в Сумгаите и в других армянонаселенных пунктах, мы вновь подчеркиваем, что антиармянская риторика, максималистские устремления и агрессивные действия Азербайджана недопустимы в ответ на усилия армянской стороны по построению стабильности и мира в регионе.
Республика Армения, в то же время, выражает свою приверженность мирной повестке, считая установление в регионе долгосрочного и всеобъемлющего мира и безопасности неотложным императивом.