Ես ոչ միայն Արցախից չեմ գնալու, այլև չեմ պատկերացնում ինձ առանց Արցախի. Ռուբեն Վարդանյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության կառավարության այսօրվա նիստում, որը վարել է նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ԱՀ պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը հանդես է եկել ելույթով: Ռուբեն Վարդանյանի խոսքը ներկայացվում է ստորև:
«Առաջին հերթին շնորհակալ եմ միասին անցած ճանապարհի եւ պարոն նախագահի կողմից իմ նկատմամբ հավատի համար, ինձ համար դա մեծ փորձ էր:
Դուք գիտեք, որ արդեն տասնյակ տարիներ գալիս էի Արցախ, ունեի մեծ կապեր, բայց սեպտեմբերի սկզբին հայտարարեցի, որ եկել եմ, որովհետև զգում եմ, որ մենք կանգնած ենք անդունդի եզրին՝ մինչև վերջ չգիտակցելով իրավիճակը: Ինձ համար դա Սարդարապատ էր: Երբ ասում եմ Սարդարապատ, ես հասկանում եմ ճգնաժամ, ուրիշ օրակարգ, և ինձ համարում եմ զինվոր, որն անում է ամեն ինչ, ինչ պետք է մեր հայրենիքի փրկության համար: Դրա համար, երբ ստացա այս հրավերը, այն ինձ համար անսպասելի էր, որովհետև ինքս ինձ խոսք էի տվել, որ պետական աշխատանքի չեմ անցնելու, բայց հասկացա, որ եթե իմ խոսքի տեր մարդ եմ, գալիս եմ պաշտպանելու իմ հայրենիքը, չի կարող լինել՝ ուզում եմ, չեմ ուզում, կարող եմ, չեմ կարող, եթե պետք է, ուրեմն այդպես է պետք անել:
Դա, իհարկե, դժվար որոշում էր ինձ համար: Մյուս կողմից էլ հեշտ էր, որովհետև ինքս ինձ համար որոշել էի, որ ես այստեղ եմ, մնալու եմ, ոչ մի տեղ չեմ գնալու, եւ եթե պետք եմ այս ուղղությամբ, ուրեմն այս ուղղությամբ կաշխատեմ, եթե ուրիշ ուղղությամբ կարող եմ պիտանի լինել իմ հայրենիքի համար, ուրիշ ուղղությամբ կաշխատեմ:
Այդ տեսանկյունից կարող է ինձ ավելի հեշտ է և´ պաշտոնը ստանձնելը, և´ հանձնելը: Մենք պատերազմի մեջ ենք, եւ այս ուղղությամբ էր պետք պայքարել, ես հուսով եմ, որ իմ պայքարը ինչ-որ ձևով օգնել է բոլորիս՝ միասին հաղթահարելու այդ դժվարությունը:
Ուզում եմ արձագանքել մի քանի թեզերի: Առաջինը, ինչու ես հրաժարական չտվեցի: Ուզում եմ, որ պարզ լինի, ես համարել եմ, որ զինվոր եմ, չեմ կարող հրաժարական տալ, եթե պետք է՝ գլխավոր գերագույն հրամանատարը պետք է ինձ ազատի գործից:
Երկրորդը, վստահ եմ, որ մենք շատ ծանր ժամանակահատվածում շատ կարևոր գործ ենք արել, և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր աշխատել են այս ծանր ճգնաժամի պայմաններում՝ առավոտյան ժամը 7-ից մինչև գիշերվա 2-ը, առանց հոսանքի և գազի, ցույց տալով, որ որպես թիմ պատրաստ են ամեն ինչի: Դա ինձ համար շատ կարևոր փորձ էր, որի համար շատ շնորհակալ եմ:
Երրորդը, դրսի ճնշումը իսկապես շատ մեծ էր, պարոն նախագահը ավելի շատ տեղեկություն ունի, և հասկանում է իրավիճակը: Բայց մենք ունենք դրսի աշխարհ և ներսի աշխարհ: Ինձ թվում էր, որ դրսի ճնշումը չի օգնում մեզ ներսում ունենալ իրավիճակ, որ զգանք, թե կարողանում ենք այս ճնշման դեմ պայքարել ավելի ուժեղ: Ես կառավարության 110 օրվա աշխատանքը ներկայացրել եմ պարոն նախագահին, և պատրաստ եմ այն ավելի մանրամասն ներկայացնել հանրությանը:
Աշխատանքն անելու համար սկզբում պետք է ճիշտ նախագիծ կազմես, էսքիզ ունենաս, հիմքը դնես, ներքին պատերը կառուցես։ Մենք տարբեր ուղղություններով արել ենք քայլեր, որոնք, իհարկե, ճգնաժամի պայմաններում բարդ էին, բայց ուրախությամբ կատարված աշխատանքի արդյունքները փոխանցում ենք պարոն Ներսիսյանին և հույս ունենք, որ նա այդ ուղղություններով աշխատանքները կշարունակի։
Գիտեմ, որ իմ՝ Արցախում մնալու հետ կապված ճնշում կա, բայց նշեմ, որ ես ոչ միայն չեմ գնալու, այլեւ չեմ պատկերացնում ինձ առանց Արցախի։ Ես ուրախությամբ կշարունակեմ զբաղվել այն գործունեությամբ, որն իրականացրել եմ մինչ այս։ Մեր հիմնադրամը՝ «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը, արդեն բավական ծրագրեր արել է։ Պետք է ասեմ, որ դա պետական և մասնավոր հատվածի, Հայաստանի, Սփյուռքի, հայկական և ոչ հայկական հասարակական կազմակերպությունների միջև շատ կարևոր համագործակցության օրինակ էր։ Կարծում եմ՝ դա շատ կարևոր է, որովհետև եթե մենք խոսում ենք ապագայի մասին, շատ կարևոր է, որ այդ համագործակցությունը շարունակվի։
Մենք շարունակելու ենք ներդնել մեր ջանքերը և մեծ աշխատանք ենք անելու, որ հնարավորինս շատ հայեր գան Արցախ, որպեսզի ոչ միայն արցախահայերը միայնակ չզգան իրենց, այլև նրանք, որոնք հեռացել են Արցախից տարբեր ժամանակներում, այս ճգնաժամի ժամանակ վերադառնան՝ ավելի ուժեղացնելով մեր հայրենիքը։
Ինչպես արդեն նշել եմ, մենք ունենք ֆինանսական, կառավարման, ինչպես նաև հաջորդ ձմռանը նախապատրաստվելու խնդիրներ։ Այս ընթացքում մենք բավականաչափ փորձ կուտակեցինք, հասկացանք մեր բացթողումները, արձանագրեցինք, թե որ ուղղություններով են աշխատանքները կատարվել թերի։ Շատ կարևոր է, որ այս ամենից դասեր քաղենք և ամեն ինչ անենք, որ այդ թերացումները չկրկնվեն՝ թե՛ պարենի, թե՛ վառելիքի և թե՛ այլ խնդիրների հետ կապված։ Հիմա մենք շատ ավելի լավ ենք պատկերացնում իրավիճակը, քան մինչեւ շրջափակումը։
Ֆինանսական, կառավարման և այլ հարցերից ավելի կարևոր էր այն արձանագրումը, որ Ադրբեջանը, որը հույս ուներ մեզ ծնկի բերել, կոտրել, չարաչար սխալվեց։
Ադրբեջանը տեսավ, որ մենք դարձանք ավելի միասնական, և անգամ վերացան անտարբերության դրսևորումները։ Իսկապես շատ ոգևորիչ էր լսել, թե ինչպես էին մարդիկ տարբեր համայնքներում ասում՝ մենք պատրաստ ենք դիմանալ առանց գազի ու լույսի, միայն թե մեզ մի դավաճանեք և եկեք շարունակենք պայքարը։
Իսկապես շատ ծանր է ձեր պատասխանատվությունը, որպես նախագահ, որ ընտրվել է պատերազմից չորս ամիս առաջ, շատ ծանր վիճակում եք, այսքան ժամանակ տանում եք այդ ծանրությունը։
Ես վստահաբար եմ ասում, որ հաջողության հասնելու համար պետք է մոտեցումը լինի համակարգային, եթե չենք կառուցում համակարգ, եթե չենք ներդնում թափանցիկ, հետևողականորեն ստեղծված մեխանիզմներ, շատ դժվար է հասնել հաջողության։
Քննարկման թեմա չէ նաև այն, որ որևէ անձ չի կարող ավելի կարևոր լինել, քան մեր հայրենիքը։
Շատ կարևոր է նաև վստահությունը, հուսով եմ՝ մեր խոսքն իր արժեքն իսկապես չի կորցրել։ Ես վերանայեցի Ձեր ելույթները պատերազմից հետո, շատ փայլուն, խորը ելույթներ էին, պարո՛ն նախագահ։ Ես վստահ եմ, որ Ձեր խոսքերի տակ հիմա էլ կստորագրեք, պարզապես կցանկանայի, որ այդ խոսքերը գործի վերածվեին, շատ կարևոր է, որ մարդիկ չկորցնեն հավատն այդ խոսքերի նկատմամբ։
Ցավալի է, բայց իսկապես երբեմն մենք չենք կարող ասել այն, ինչ ցանկանում ենք, կամ ստիպված ենք դիմել այլաբանության։ Այդուհանդերձ, մարդիկ պետք է հավատան մեր խոսքին ու գործին։
Ես՝ որպես մարդ, որը մինչ այս 112 օրը չէր աշխատել պետական համակարգում, հասկացա, որ Արցախում կա ուժեղ կառավարման համակարգ, մեծամասամբ նվիրյալ պետական ծառայողներ։ Ամեն դեպքում այն մարտահրավերները, որոնք կան, մենք չեն կարող հաղթահարել միայն կառավարության ջանքերով։
Այն խնդիրները, որոնք մենք ունենք ֆինանսների, անվտանգության, սուբյեկտայնության վերաբերյալ, պահանջում են շատ լուրջ համագործակցություն, այդ պատճառով ես հույս ունեմ, որ մենք սրա կարևորությունը կհասկանանք, երբ կփորձենք օգտագործել Սփյուռքի ներուժը։
Քաղաքական դաշտն ունի իր օրենքները, և հնարավոր է, որ եթե մենք չլինեինք շրջափակման մեջ, այս ամենին այլ կերպ նայեինք։
Իմ ամենամեծ դժվարությունն այն է, որ ես չեմ կարողացել ապացուցել և բացատրել երկու բան՝ որ սա նորմալ իրավիճակ չէ, իսկ ճգնաժամն իր օրենքներն ունի։ Դա թերևս իմ ամենամեծ բացթողումներից մեկն է եղել։
Մյուս դժվարությունն այն էր, որ չկարողացա բացատրել, որ պայքար՝ նշանակում է, որ մենք ամեն օր հասկանանք, թե որոնք են մեր թույլ և ուժեղ կողմերը, ինչպես պետք է ամրապնդենք մեր դիրքերը, ինչպես կարողանանք օգտագործել մեր սահմանափակ ռեսուրսները։
Մեր պայքարը միայն զենքով չէ, և տնտեսության, և տեղեկատվության դաշտում է: Այս 112 օրը բերեց փոփոխություններ, որոնք անխուսափելիորեն ցույց տվեցին նոր իրավիճակ, նոր Արցախ:
Մի կողմից, մենք բոլորս մի նավակի մեջ էինք, և այդ նավակը մեզ բոլորիս միացրեց, բայց մյուս կողմից, մենք տեսանք անթույլատրելի օրինակներ, որոնց մասին ես բարձրաձայնել եմ, որ մարդկանց մի հատվածի մոտ չկա այդ անթույլատրելիության գիտակցումը. երբ, օրինակ, դու ճգնաժամային իրավիճակում բարձրաստիճան պաշտոնյաներին ուղարկում ես բանջարեղեն և մրգեր, ինքդ լինելով բարձրաստիճան պաշտոնյա... Հարցը այն չի, որ դա լավ բան չի, հարցն այն է, որ այդ մի քանի տասնյակ մարդուց միայն մի քանի հոգին դա հետ ուղարկեցին՝ երևույթը համարելով անընդունելի: Ինձ համար ցավալի է, որ այս շրջափակման մեջ անանաս կամ թարմ վարդեր բերելը նորմալ է ընդունվում, բայց, իհարկե, ես գիտեմ, որ այդ մարդկանց թիվը փոքր է: Ինձ ավելի շատ անհանգստացում է ոչ թե նրանց արածը, այլ այն, որ մենք դա նորմալ ենք համարում: Երկրորդը, պատժելու մեխանիզմը չկար: Մենք պարոն Ներսիսյանի հետ այդ հարցը շատ ենք քննարկել՝ այս իրավիճակում ինչն է պատժելի, ինչը ոչ:
Ինձ համար չկան նախկիններ, սորոսական, կան մարդիկ, ովքեր պատրաստ են այս ռազմական իրավիճակում գործ անել, և ովքեր պատրաստ են, իրար հետ մեջք մեջքի տված առաջ գնալ, հետ չենք նայում: Ովքեր պատրաստ չեն, իրենք պետք է կամ պատժվեն կամ դուրս գան այստեղից, որովհետև իրենք չպետք է խանգարեն մեր գործին:
Իմ մոտեցումը գուցե շատ կտրուկ էր, բայց ես չեմ ափսոսում դրա համար: Վերջերս Նժդեհի գիրքն էի կարդում, հետաքրքիր էր տեսնել, որ 100 տարի առաջ Նժդեհը նույն բանի մասին է գրել: Ես ուզում եմ մի փոքր բան կարդալ նրա հիշողություններից. «Այլ պիտի լիներ հայության ճակատագիրը, եթե նրա ղեկավարները ներքին իրարակերությամբ զբաղվելու փոխարեն կռիվ հայտարարած լինեին իրենց թերությունների դեմ»: Ես ինքս գիտեմ, որ ես կատարյալ ղեկավար չեմ եղել, սխալներ եմ արել, բայց ես եղել եմ անկեղծ, ես եղել եմ հայրենասեր, ես եղել եմ ավելի պահանջկոտ ինքս իմ նկատմամբ, քան թե ուրիշների:
Պարոն նախագահ, ես ուզում եմ ասել, որ մենք երջանիկ ենք այստեղ, որովհետև ֆանտաստիկ ժողովուրդ ունենք, այդ ժողովուրդը ցույց տվեց, որ ամեն ինչի կարող է դիմանալ, պատրաստ է պայքարելու, պատրաստ է մեր հետևից գնալու, և դա իսկապես
մեծ պատիվ է, որ ես ունեի հնարավորություն, եւ այդ մարդկանց հետ շփումից հասկացա, թե որքան ուժեղ է արցախցին, հասկացա արցախցու և այլ տեղերում ապրող հայերի տարբերությունը: Դա շատ ոգևորիչ է:
Ես վստահ եմ, որ մենք կարող ենք հաղթարահել Ադրբեջանի կողմից կիրառվող «սալյամի» ռազմավարությունը, որը շատ վտանգավոր է: Ես վստահ եմ, որ ընտրության ճանապարհը ոչ թե մեկ հոգի պետք է ունենա, կամ անվտանգության խորհուրդը, կամ մի քանի հարյուր հոգի, այլ ամբողջ ժողովուրդը պետք է կայացնի շատ ծանր ու պատասխանատու որոշումը, որի մասին մենք խոսել ենք և շրջափակումից առաջ, և շրջափակման ժամանակ, և հանրահավաքի ժամանակ:
Մենք բոլորս մարդիկ ենք, ովքեր ունեն իրենց թերությունները: Ես հուսով եմ, որ եթե ինչ-որ մեկին առանց գիտակցելու նեղացրել եմ, ներողամիտ կլինեք, եթե ինչ-որ բան չեմ ասել կամ արել, պատրաստ եմ և քննադատություն, և խորհուրդ լսելու, որովհետև ես միշտ սովորել եմ ուրիշներից:
Ես աշխատելու եմ այստեղ, մնալու եմ ձեր կողքին: Շնորհակալություն, պարոն նախագահ, ամեն ինչի համար, չնայած, իսկապես, մենք ունենք տարաձայնություններ տարբեր մոտեցումներում, բայց ընդհանուր գաղափարը, որ մենք ունենք կարմիր գծեր, որ ոչ մեկին չի կարելի անցնել դրանք: Այդ կարմիր գծերը շատ կարևոր են մեր արժանապատվության, Արցախը հայկական, անկախ և արժանապատիվ պահելու համար: Ես վստահ եմ, որ մենք այդ ճանապարհը միասին ենք հաղթահարելու»:

Я не только не уеду из Арцаха, но и не представляю себя без Арцаха – Рубен Варданян (видео)
Поддержи А1+!На сегодняшнем заседании Правительства Республики Арцах, которое вёл Президент Араик Арутюнян, Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян выступил с речью.
Ниже представлен текст речи Рубена Варданяна:
«Прежде всего, я благодарю вас за пройденный вместе путь и за веру господина Президента в меня. Для меня это был большой опыт.
Вы знаете, что я приезжаю в Арцах уже десятки лет, у меня были большие связи, но в начале сентября я заявил, что приехал, потому что чувствую, что мы стоим на краю пропасти, не до конца осознавая ситуацию.
Для меня это был Сардарапат.
Когда я говорю Сардарапат, я понимаю кризис, другую повестку дня, и я воспринимаю себя как солдата, который делает всё, что нужно для спасения нашей Родины. Поэтому, когда я получил это приглашение, оно было для меня неожиданным, потому что я сам себе дал слово, что не пойду на государственную работу, но понял, что, если я человек слова, иду защищать свою Родину, не может быть «хочу, не хочу, могу, не могу». Если нужно, значит, так нужно сделать.
Это, конечно, было трудное решение для меня.
С другой стороны - было легко, потому что я сам для себя решил, что я здесь, я останусь, никуда не уеду и, если я нужен в этом направлении, значит, буду работать в этом направлении, если могу быть полезен моей Родине в другом направлении, буду работать в другом направлении.
С этой точки зрения мне, может быть, легче и принять должность, и сдать её. Мы в состоянии войны, и нужно было бороться в этом направлении, я надеюсь, что моя борьба каким-то образом помогла нам всем вместе преодолеть эти трудности.
Я должен откликнуться на несколько тезисов.
Во-первых, почему я не ушёл в отставку. Хочу, чтобы было ясно: я считал, что я солдат, - не могу уйти в отставку. Если нужно, Верховный Главнокомандующий должен освободить меня от работы.
Во-вторых, я уверен, что мы в очень тяжёлый период проделали очень важную работу, и хочу поблагодарить всех людей, которые работали в условиях этого тяжёлого кризиса, с 7 утра до 2 ночи, без света и газа, показывая, что как команда они готовы ко всему. Это был для меня очень важный опыт, за что я очень благодарен.
В-третьих, давление извне было действительно очень большим. У господина Президента больше информации, и он понимает ситуацию. Но у нас есть внешний мир и внутренний мир. Мне казалось, что давление извне не помогает нам внутри иметь ситуацию, чтобы мы чувствовали, что нам удаётся сильнее бороться с этим давлением. Я представил господину Президенту работу Правительства за 110 дней и готов более детально представить её общественности.
Чтобы выполнить работу, сначала нужно составить план, иметь эскиз, заложить основу, построить внутренние стены. Мы по разным направлениям делали шаги, которые, конечно, в условиях кризиса были сложными, но с радостью передаём результаты выполненной работы господину Нерсисяну и надеемся, что он продолжит работу по этим направлениям.
Знаю, что в связи с тем, чтобы я оставался в Арцахе, есть давление, но отмечу, что я не только не уеду, но и не представляю себя вне Арцаха. Я с радостью продолжу заниматься той деятельностью, которую осуществлял до этого. Нашим фондом, агентством «Мы – наши горы», уже сделано достаточно много проектов. Должен сказать, что это было очень важным примером сотрудничества между государством и частным сектором, Арменией, Диаспорой, армянскими и неармянскими общественными организациями. Думаю, это очень важно, потому что если мы говорим о будущем, очень важно, чтобы это сотрудничество продолжалось.
Мы продолжим прилагать наши усилия и будем делать большую работу, чтобы как можно больше армян приехали в Арцах, чтобы не только арцахские армяне не чувствовал себя одинокими, но и те, кто уехал из Арцаха в разные времена, во время этого кризиса, возвратились, ещё больше укрепляя нашу Родину.
Как я уже отметил, у нас есть финансовые, управленческие проблемы, а также проблема подготовки к следующей зиме. За этот период мы накопили довольно много опыта, поняли наши упущения, зафиксировали, по каким направлениям работы были выполнены с недостатками. Очень важно из всего этого извлечь уроки и сделать всё, чтобы эти недостатки не повторились ни в связи с продовольствием, ни в связи с топливом, ни в связи с другими проблемами. Сейчас мы намного лучше представляем ситуацию, чем до блокады.
Важнее финансовых, управленческих и других вопросов была констатация того, что Азербайджан, который надеялся поставить нас на колени, сломить, жестоко ошибся. Азербайджан увидел, что мы стали более едиными, и даже исчезли проявления безразличия. На самом деле, очень воодушевляло слышать, как люди в разных общинах говорили: мы готовы терпеть без газа и света, только не предайте нас и давайте продолжать борьбу.
Действительно, очень тяжела ваша ответственность, как Президента, который был избран за четыре месяца до войны, Вы в очень тяжёлом положении, столько времени несёте это бремя.
Я с уверенностью говорю, что для достижения успеха, подход должен быть системным. Если не строим систему, если не вкладываем прозрачные, последовательно созданные механизмы, очень трудно достигнуть успеха.
Темой обсуждения является также то, что никакая личность не может быть важнее, чем наша Родина.
Очень важно также доверие, надеюсь наше слово, действительно, не утратило свою цену. Я пересмотрел Ваши выступления до войны: это были очень блестящие, глубокие выступления, господин Президент. Я уверен, что Вы и сейчас подпишетесь под своими словами. Просто, хотел бы, чтобы эти слова превратились в дела. Очень важно, чтобы люди не утратили веру в эти слова.
Сожалею, но мы иногда, действительно, не можем сказать то, что хотим, или вынуждены прибегать к аллегориям. Тем не менее, люди должны верить нашим словам и делам.
Я, как человек, который до этих 112 дней не работал в государственной системе, понял, что в Арцахе большинство – преданные государственные служащие. В любом случае, те вызовы, которые имеются, мы не можем преодолеть только усилиями Правительства.
Те проблемы, которые мы имеем в области финансов, безопасности, субъектности, требуют очень серьёзного сотрудничества, по этой причине я надеюсь, что мы поймём важность этого, когда попытаемся использовать потенциал Диаспоры.
Политическое поле имеет свои законы, и возможно, что, если бы мы не были в блокаде, мы бы на всё это смотрели иначе.
Самое трудное для меня то, что я не смог доказать и объяснить две вещи: что это не нормальная ситуация, а кризис имеет свои законы. Это, вероятно, было одним из моих самых больших упущений.
Другая трудность состояла в том, что я не смог объяснить, что борьба – значит, чтобы мы каждый день понимали, какие наши слабые и сильные стороны, как нам нужно укреплять свои позиции, как нам суметь использовать наши ограниченные ресурсы.
Наша борьба и в экономике, и в информационном поле. Эти 112 дней принесли изменения, которые неизбежно показали новую ситуацию, новый Арцах.
С одной стороны, мы все были в одной лодке, и эта лодка всех нас объединила. Но, с другой стороны, мы увидели недопустимые примеры, о которых я говорил, что у какой-то части людей нет этого понимания недопустимого, когда, к примеру, ты в кризисной ситуации высокопоставленным чиновникам посылаешь овощи и фрукты, сам являясь высокопоставленным чиновником… Вопрос не в том, что это плохо. Вопрос в том, что из этих нескольких десятков людей только несколько человек это отправили обратно, сочтя само явление неприемлемым. Мне жаль, что привезти ананасы или розы во время блокады считается нормальным, но, конечно, я знаю, что число этих людей невелико. Меня гораздо больше беспокоит не то, что они сделали, а то, что мы это считаем нормальным. Во-вторых, не было механизма, чтобы наказать. Мы с господином Нерсисяном этот вопрос много обсуждали: что в этой ситуации должно быть наказано, а что нет.
Для меня нет «бывших», «соросовских», а есть люди, которые готовы в этой военной ситуации делать дело и которые готовы друг с другом спина к спине идти вперёд, не смотрим назад. Кто не готов, они не должны мешать нашему делу.
Мой подход, может, был очень резким, но я об этом не жалею. Недавно я читал книгу Нжде – было интересно видеть, что 100 лет назад Нжде писал о том же самом. Я хочу зачитать небольшой отрывок из его воспоминаний: «Иной была бы судьба армян, если бы их руководители вместо того, чтобы пожирать друг друга, объявили войну своим недостаткам». Я сам знаю, что я не был совершенным руководителем, делал ошибки, но я был искренним, я был патриотом, я большего требовал сам от себя, чем от других.
Господин Президент, я хочу сказать, что мы счастливы здесь, потому что у нас фантастический народ. Этот народ показал, что может вытерпеть всё, готов бороться, готов идти за нами, и это действительно большая честь, что у меня была возможность, и я от общения с этими людьми понял, сколь сильны арцахцы, понял разницу между арцахцами и живущими в других местах армянами. Это очень воодушевляет.
Я уверен, что мы можем преодолеть применяемую Азербайджаном стратегию «салями», которая очень опасна. Я уверен, что право выбора пути должен иметь не один человек, или Совет безопасности, или несколько сот человек, а весь народ должен принять очень тяжёлое и ответственное решение, о котором мы говорили и до блокады, и во время блокады, и во время митинга.
Мы все люди, которые имеют свои недостатки. Надеюсь, что, если я кого-то, не сознавая того, обидел, меня простят, если чего-то не сделал или что-то сделал, готов выслушать и критику, и совет, потому что я всегда учился у других.
Я буду работать здесь, останусь рядом с вами. Спасибо, господин Президент, за всё. Несмотря на то, что у нас, действительно, есть противоречия в различных подходах, но общая идея, что у нас есть «красные линии», которые никому нельзя переступать. Эти «красные линии» очень важны для нашего достоинства, для того чтобы сохранить Арцах армянским, независимым и достойным. Я уверен, что мы этот путь будем преодолевать вместе».