ՌԴ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին կանչել են արտգործնախարարություն
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄոսկվայում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին այսօր կանչել են ՌԴ արտաքին գործերի նախարարություն, որտեղ նրան դեմարշ են հայտարարել՝ կապված ռազմական գործողություններին Վաշինգտոնի շարունակական ներգրավվածության հետ։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՌԴ դիվանագիտական գերատեսչության տարածած հաղորդագրությունը։
«Փետրվարի 21-ին ՌԴ ԱԳՆ կանչված ամերիկյան դիվանագիտական ներկայացուցչության ղեկավարին դեմարշ Է հայտարարվել՝ կապված մարտական գործողություններին Կիևի վարչակարգի կողմից ԱՄՆ-ի ընդլայնվող ներքաշվածության հետ», - հայտնել են նախարարությունում: Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչությունում նշել են, որ Կիևին մատակարարվող ամերիկյան սպառազինությունը, ինչպես նաև սպասարկող անձնակազմը, այդ թվում՝ ԱՄՆ քաղաքացիները, Ռուսաստանի զինված ուժերի օրինական թիրախ են հանդիսանում։ Դեսպանին նաև հայտնել են «Ռուսաստանի դեմ բոլոր ուղղություններով առճակատման խորացման՝ ԱՄՆ-ի ներկայիս ագրեսիվ կուրսի հակաարդյունավետության մասին»։
Գերատեսչությունում ընդգծել են, որ «իրադրության ապաԷսկալացման համար Վաշինգտոնը պետք է քայլեր ձեռնարկի, որոնք ենթադրում են ամերիկյան և նատոյական զինվորականների և տեխնիկայի դուրսբերում, ինչպես նաև թշնամական հակառուսական գործունեության դադարեցում»: Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչությունում նաև նշել են, որ Վաշինգտոնը պետք է պարզաբանումներ տա «Հյուսիսային հոսք-1» և «Հյուսիսային հոսք- 2» գազատարներում տեղի ունեցած պայթյունների վերաբերյալ և չխանգարի օբյեկտիվ հետաքննությանը՝ մեղավորներին բացահայտելու համար: Հաղորդագրությունում նաև նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ բնույթի մի շարք հարցեր:

Посол США в РФ Линн Трейси была вызвана в Министерство иностранных дел
Посол США в Москве Линн Трейси во вторник была вызвана в МИД РФ, где ей был сделан демарш в связи с продолжающейся вовлеченностью Вашингтона в боевые действия на стороне Украины. Об этом говорится в сообщении российского дипведомства, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
«Вызваннoй в МИД России главе американскoй дипмиссии 21 февраля был cделан демарш в связи с расширяющейся вовлечённoстью США в боевые действия на стороне киевского режимa», - сообщили в министерстве.
В российском дипведомстве отметили, что американские вооружения и персонал являются законной целью Вооруженных сил РФ.
Послу также заявили «о кoнтрпродуктивности нынешнего агрессивного курса США на углубление кoнфронтации с Россией по всем направлениям».
В ведомстве подчеркнули, «что для деэcкалации обстановки Вашингтон должен предпринять шаги, предпoлагающие вывод американо-натовских военных и техники, а тaкже прекращение враждебной антироссийской активнoсти».
Как отметили в российском дипведомсвте, Вашингтон должен дать объяснения по поводу взрывов на газoпроводах «Северный пoток» и «Северный поток – 2» и не мешать проведению объективного расследования.
«С российской стороны было также акцентировано, что США должны дать объяснения по поводу взрывов на газопроводах "Северный поток - 1" и "Северный поток - 2" и не мешать объективному расследованию для установления виновных», - указали в министерстве.