ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել ՀՀ ԱԳ նախարարին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓետրվարի 20-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինին՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ:
Շնորհավորելով դեսպանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է Հայաստան-ԱՄՆ գործընկերության հետագա խորացումը՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում: Ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված օրակարգի առաջ մղման համատեքստում ընդգծվել է Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ձևաչափի կարևորությունը։
Նախարար Միրզոյանն արժևորել է ԱՄՆ աջակցությունը՝ ուղղված ՀՀ-ում ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդմանը և կառավարության ժողովրդավարական բարեփոխումների խթանմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին, այդ թվում՝ Մյունխենում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպմանը:
Հայկական կողմը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ներդրած ջանքերը՝ ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի, տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման գործում:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ապօրինի շրջափակմանը՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ ադրբեջանական կողմն առանց որևէ նախապայմանների պետք է վերականգնի Լաչինի միջանցքի՝ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված ռեժիմը:

Новоназначенный посол США в Армении вручила копию верительных грамот министру иностранных дел РА (видео)
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 20 февраля принял новоназначенного посла США в Республике Армения Кристину Квинн по случаю вручения копий верительных грамот.
Поздравив посла со вступлением на ответственную должность, Арарат Мирзоян отметил важность дальнейшего углубления армяно-американского партнерства в представляющих взаимный интерес областях. В контексте продвижения основанной на общих демократических ценностях повестки дня была подчеркнута важность формата стратегического диалога Армения-США.
Министр Мирзоян высоко оценил поддержку США, направленную на укрепление институционального потенциала Армении и продвижение демократических реформ правительства.
На встрече также были обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности.
Были затронуты последние развития в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений, в том числе состоявшаяся в Мюнхене трехсторонняя встреча.
Армянская сторона высоко оценила усилия США как в двустороннем формате, так и в качестве страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ в установлении долгосрочного мира в регионе.
Коснувшись незаконной блокады Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана, Арарат Мирзоян подчеркнул, что азербайджанская сторона должна без каких-либо предварительных условий восстановить режим Лачинского коридора, установленный Трехсторонним заявлением от 9 ноября.