ԿԳՄՍ նախարարը հանդիպել է Չեխիայի դեսպան Պետր Պիրունչիկին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը հանդիպել են ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկին՝ քննարկելու երկկողմ համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված քայլերն ու զարգացման հնարավորությունները:
Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով դեսպանին, նշել է, որ հանդիպումը լավ առիթ է՝ երկու երկրների միջև առկա համագործակցության շրջանակում նախանշելու հետագա անելիքները:
Ըստ նախարարի՝ համատեղ մի շարք ծրագրերի ուղղությամբ առկա է բավական մեծ առաջընթաց, մասնավորապես՝ շարունակվում են իրականացվել «ՀՀ կառավարության և Չեխիայի Հանրապետության կառավարության միջև մշակույթի, կրթության, երիտասարդության, գիտության և սպորտի բնագավառներում համագործակցության մասին» գործող համաձայնագրով ամրագրված գործողությունները:
Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ մշակվել և չեխական կողմին է փոխանցվել «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ու Չեխիայի Հանրապետության կրթության, երիտասարդության և սպորտի նախարարության միջև կրթության և գիտության բնագավառներում համագործակցության մասին» համաձայնագրի երկարաձգման նախագիծը, որով երկկողմ համագործակցությունը կշարունակվի՝ զարգացման հեռանկարով:
«ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը հետևողական աշխատանք է իրականացնում օտարերկրյա պետությունների համալսարաններում, թանգարան-ինստիտուտներում և կենտրոններում հայերենի ու հայագիտական առարկաների դասավանդման, ինչպես նաև հայագիտական հետազոտությունների խթանման ուղղությամբ: Ըստ այդմ՝ արտերկրում գործող մեկ տասնյակից ավելի հայագիտական կենտրոններ ՀՀ պետական բյուջեից ստացել են ֆինանսավորում: Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ 2022 թ. նոյեմբերին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը ստորագրել է հուշագիր, ըստ որի՝ Բռնոյի Մասարիկի համալսարանում հիմնադրվել է հայագիտական կենտրոն: ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը ևս կարևորել է երկու երկրների և համալսարանների միջև կապերը, վստահեցրել, որ պատրաստ են օժանդակել դրանց ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը:
Կողմերն անդրադարձել են ուսանողների փոխանակման, միջպետական կրթաթոշակների տրամադրման ծրագրերին, երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

Министр ОНКС встретилась с послом Чехии Петром Пирунчиком
Поддержи А1+!Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и заместитель министра Артур Мартиросян встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом Чешской Республики в Республике Армения Петром Пирунчиком с целью обсуждения шагов по укреплению двустороннего сотрудничества и возможности развития.
Жанна Андреасян, приветствуя посла, отметила, что встреча является хорошей возможностью наметить дальнейшие действия в рамках налаженного сотрудничества между двумя странами.
По словам министра, имеется значительный прогресс по ряду совместных проектов, в частности, мероприятий, предусмотренных действующим «Соглашением между правительством Республики Армения и правительством Чешской Республики о сотрудничестве в сферах культуры, образования, молодежи, науки и спорта».
Министр также сообщила, что разработан и передан чешской стороне проект продления «Соглашения между министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и министерством образования, молодежи и спорта Чешской Республики о сотрудничестве в сфере образования и науки», благодаря которой двустороннее сотрудничество будет продолжено с перспективой развития.
Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения проводит последовательную работу в направлении преподавания армянского языка и арменоведческих предметов в университетах, музеях-институтах и центрах зарубежных стран, а также популяризации арменоведческих исследований. Соответственно, более десятка арменоведческих центров, действующих за рубежом, получили финансирование из государственного бюджета Армении. Также в ноябре 2022 г. министерство подписало меморандум, согласно которому в Масариков университет в Брно был создан Центр арменоведческих исследований.
Чрезвычайный и Полномочный посол Чехии в Армении также подчеркнул важность связей между двумя странами и университетами, заверив, что они готовы содействовать их укреплению и расширению.
Стороны коснулись программ студенческого обмена, межгосударственных стипендий и представляющих взаимный интерес других вопросов.