Նեդ Փրայսը շեշտել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության թուլացման անհրաժեշտությունը
Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է թուլացնեն լարվածությունը և ընթանան համապարփակ և տևական խաղաղության ուղով:
Մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը:
«Թե՛ Հայաստանին, թե՛ Ադրբեջանին՝ հենց կողմերին, ինչպես նաև ողջ տարածաշրջանին ուղղված մեր ուղերձն այն է, որ հարկավոր է լարվածությունը թուլացնելու ուղի գտնել և նորից ընթանալ համապարփակ և կայուն խաղաղության ուղով: Մենք ներգրավված ենք եղել այդ ջանքերում, ներգրավված ենք եղել այդ ջանքերում երկկողմանիորեն, ներգրավվել ենք այդ ջանքերում բազմակողմանիորեն, և կշարունակենք անել հնարավոր ամեն բան ուղղակիորեն կողմերի հետ, ինչպես նաև՝ բազմակողմ կառույցների և խմբավորումների միջոցով, այդ գործն առաջ մղելու համար: Մենք հույս ունենք, որ մյուս երկրները կուղարկեն ճիշտ նույն ուղերձը», - ասել է Փրայսը։
Պատասխանելով այն հարցին՝ արդյոք ԱՄՆ-ն ողջունում է Երևանի և Անկարայի միջև վերջին շփումները Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո, Նեդ Փրայսը նշել է, որ Վաշինգտոնը ողջունում է աշխարհի բոլոր երկրներին, որոնք ավերիչ երկրաշարժերից հետո կանգնել են Թուրքիայի և Սիրիայի ժողովուրդների կողքին:

Нэд Прайс подчеркнул необходимость ослабления напряженности в отношениях между Арменией и Азербайджаном
Поддержи А1+!Армения и Азербайджан должны снизить напряженность и двигаться к всеобъемлющему и прочному миру. Такое заявление в ходе пресс-конференции сделал официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс.
«Наш посыл как Армении, так и Азербайджану, а также всему региону заключается в том, что необходимо найти способ деэскалации напряженности и вновь вступить на путь всеобъемлющего и устойчивого мира. Мы участвовали в этих усилиях на двусторонней основе, мы участвовали в этих усилиях на многостороннем уровне, и мы будем продолжать делать все возможное непосредственно со сторонами, а также через многосторонние структуры и группировки, чтобы продвигать это дело. Мы надеемся, что другие страны пошлют точно такой же сигнал», — сказал Прайс.
Отвечая на вопрос, приветствуют ли США недавние контакты между Ереваном и Анкарой после землетрясения в Турции, Нед Прайс сказал, что Вашингтон приветствует все страны мира, которые встали на сторону народов Турции и Сирии после разрушительных землетрясений.