Այս տեսանյութը ցույց է տալիս Ադրբեջանի կառավարության «էկոակտիվիստ» գործակալների իրական մտադրությունները. «Թաթոյան» հիմնադրամ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ Լաչինի միջանցքն արգելափակած ադրբեջանցի «էկոակտիվիստները» անպարկեշտորեն են արտահայտվում հայերի հասցեին:
«Այս տեսանյութը բազմաթիվ ապացույցներից հերթականն է, որ ցույց է տալիս արդեն 2 ամսից ավելի Արցախը Հայաստանին ու աշխարհին կապող միակ ճանապարհը փակած Ադրբեջանի կառավարության «էկոակտիվիստ» գործակալների իրական մտադրությունները: Նրանք վիրավորում են Արցախի բնիկ ժողովրդին` հայ ժողովրդի անբաժանելի մասին, հրճվում են ճանապարհը փակելու առթիվ. սա է նրանց իրական վերաբերմունքը:
Սա 2022 թ. դեկտեմբերի 14-ի` ճանապարհը փակելու 2-րդ օրվա տեսանյութ է»,- նշված է տեսանյութին կից՝ հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ այդ տեսանյութը ևս ներառվել և վերլուծվել է առաջիկայում հրապարակվելիք զեկույցում, որտեղ ապացույցներով բացահայտված են բազմաթիվ «էկոակտիվիստներ»:

Этот видеоматериал демонстрирует истинные намерения «экоактивистских» агентов правительства Азербайджана: фонд «Татоян»
Фонд «Татоян» опубликовал видео, которое является еще одним из многих доказательств, показывающих истинные намерения «экоактивистских» агентов правительства Азербайджана, которые более 2 месяцев блокируют единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией и с миром.
Как сообщает сайт фонда «Татоян», они оскорбляют коренной народ Арцаха- неделимую часть армянского народа, и радуются закрытию дороги; это их настоящее отношение.
Это видео второго дня перекрытия дороги — 14 декабря 2022 года.
Это видео также было включено и проанализировано в предстоящем отчете, в котором по доказательствам вскрыты многие «экоактивисты».