Արցախում իսկապես շատ մեծ ուժ կա, որը դրսում տեսանելի չէ․ Ռուբեն Վարդանյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն՝ պետական մարմինների ղեկավար կազմի մասնակցությամբ: Այս մասին նշվում է պետնախարարի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ներկայացնելով ընթացիկ իրավիճակը՝ պետնախարարը նշել է, որ արդեն երկու ամսից ավելի Ադրբեջանի կողմից շարունակվում է Արցախի շրջափակումը՝ ծանր հետևանքներ ունենալով թե՛ տնտեսության, թե՛ հասարակական կյանքի բոլոր մյուս ոլորտների համար:
«Չնայած մարտահրավերները խորքային են՝ հասարակությունն արժանապատվորեն է արձագանքում դրանց: Մենք անընդհատ շփվում ենք բնակչության տարբեր խմբերի հետ, Արցախում իսկապես շատ մեծ ուժ կա, որը դրսում տեսանելի չէ։ Այս ներքին ուժը մեզ անհրաժեշտ է դժվարությունները միասին հաղթահարելու համար։ Շատ գործ կա անելու։ Այն աշխատանքները, որոնք սկսել ենք, կշարունակվեն ավելի ակտիվ։ Վստահ եմ, որ մեր առջև ծառացած բոլոր խնդիրները լուծելի են»,- ասել է պետնախարարը:
Խորհրդակցության ընթացքում պետական մարմինների ղեկավարները ներկայացրել են իրենց ոլորտներում ընթացիկ իրավիճակը, քննարկվել են մի շարք հրատապ հարցեր:
Սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմեն Մանգասարյանը տեղեկացրել է, որ փետրվարի 21-ից նախատեսվում է ընդլայնել կտրոնով տրամադրվող առաջին անհրաժեշտության ապրանքների ցանկը: Ներկայումս այդ ուղղությամբ կազմակերպչական և տեխնիկական աշխատանքներ են իրականացվում: Այս համատեքստում պետնախարարը հանձնարարել է ամփոփել մեկ ամսվա ընթացքում կտրոնային համակարգի ներդրման հետ կապված իրավիճակը՝ համապատասխան վերլուծություններ կատարելու և, անհրաժեշտության դեպքում, գործընթացում շտկումներ անելու համար:
Տեղեկություններ են ներկայացվել նաև շրջափակման տնտեսական և սոցիալական հետևանքների մեղմմանն ուղղված աջակցության միջոցառումների ընթացքի վերաբերյալ: Նշվել է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերը շուտով
կմեկնարկեն, ինչ վերաբերում է տնտեսական աջակցության ծրագրին, ապա դիմումների ընդունման գործընթացն արդեն սկսվել է: Զուգահեռաբար աշխատանքներ են իրականացվում նաև շրջափակման հետևանքների մեղմմանն ուղղված հաջորդ փուլի միջոցառումների մշակման ուղղությամբ:
Անդրադարձել է եղել նաև գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների նախապատրաստման հարցերին: Գյուղատնտեսության նախարար Հրանտ Սաֆարյանը տեղեկություններ է ներկայացրել սերմացուի և դիզվառելիքի ապահովման ուղղությամբ ձեռնարկվող աշխատանքների մասին:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև կրթության, առողջապահության, ենթակառուցվածքների և մի շարք այլ ոլորտներին վերաբերող հրատապ հարցեր:

В Арцахе действительно есть великая сила, которую снаружи не видно: Рубен Варданян
13 февраля под руководством государственного министра Республики Арцах Рубена Варданяна состоялось рабочее совещание с участием руководящего состава государственных органов.
Представляя текущую ситуацию, госминистр отметил, что блокада Арцаха со стороны Азербайджана продолжается уже более двух месяцев, что имеет серьезные последствия как для экономики, так и для всех других сфер общественной жизни.
«Несмотря на то, что вызовы серьезны, общество достойно на них отвечает. Мы постоянно общаемся с разными группами населения, в Арцахе действительно есть великая сила, которую снаружи не видно. Нам нужна эта внутренняя сила, чтобы вместе преодолевать трудности. Предстоит много работы. Начатые нами работы будут продолжаться более активно. Уверен, что все проблемы, с которыми мы сталкиваемся, решаемы», - сказал госминистр.
В ходе совещания руководители государственных органов представили текущую ситуацию в своих сферах, обсудили ряд актуальных вопросов.
Министр социального развития и миграции Армен Мангасарян сообщил, что с 21 февраля планируется расширить перечень товаров первой необходимости, предоставляемых по ваучеру. В настоящее время в этом направлении ведутся организационно-технические работы. В данном контексте госминистр поручил в месячный срок обобщить ситуацию, связанную с введением ваучерной системы, чтобы провести соответствующие анализы и, при необходимости, внести коррективы в этот процесс.
Также была представлена ​​информация о ходе мер поддержки, направленных на смягчение экономических и социальных последствий блокады. Отмечалось, что программы социальной помощи стартуют в ближайшее время, а по программе экономической помощи процесс подачи заявок уже начался. Параллельно ведется работа по разработке мер очередного этапа, направленного на смягчение последствий блокады.
Также был затронут вопрос подготовки к весенним сельскохозяйственным работам. Министр сельского хозяйства Грант Сафарян представил информацию о работах, проводимых в направлении обеспечения семенами и дизельным топливом.
В ходе консультации также обсуждались актуальные вопросы, связанные с образованием, здравоохранением, инфраструктурой и рядом других направлений.