Հումանիտար ականազերծման կենտրոնը օգնություն է ցուցաբերում Սիրիայի՝ երկրաշարժից տուժած բնակավայրերին
«Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն»-ն օգնություն է ցուցաբերում Սիրիայի Արաբական Հանարապետության երկրաշարժից տուժած բնակավայրերին: Այս մասին նշում են ՀԱՓ կենտրոնից։
Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Դամասկոս նահանգի Դարայա բնակավայրում պայթուցիկ զինամթերքի մաքրման աշխատանքներ իրականացնող ՀՀ «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն»-ը, համագործակցելով Սիրիայում տեղակայված ՄԱԿ-ի գրասենյակների (UNMAS, UNDP, UNOCHA, UNHCR) հետ, ս․թ փետրվարի 12-ից ներգրավել է երկրաշարժի հետևանքների վերացման աշխատանքներին:
Մասնավորապես, «ՀԱՓԿ» մասնագետների մեկ  խումբ ընդգրկվել է Սիրիայի ինժեներ-սեյսմոլոգների կազմում և ներկայումս Հալեպ քաղաքում իրականացնում է շենքների վթարային վիճակի գնահատման, նշագրման, ինչպես նաև տեղի բնակչության անվտանգությունն ապահովելու հետ կապված այլ գործողություններ։

Гуманитарно-экспертный центр по разминированию оказывает помощь пострадавшим от землетрясения населённым пунктам Сирии
Поддержи А1+!«Гуманитарно-экспертный центр по разминированию» (ГЭЦР) Республики Армения, осуществляющий обезвреживание неразорвавшихся боеприпасов в городе Дарая (провинция Дамаск Сирийской Арабской Республики), в сотрудничестве с офисами ООН, расположенными в Сирии (UNMAS, UNDP, UNOCHA, UNHCR) , участвует с 12 февраля в работах по ликвидации последствий землетрясения.
Как стало известно из сообщения, опубликованного ГЭЦР, группа специалистов включена в состав Сирийских инженеров-сейсмологов и в настоящее время проводит оценку и маркировку аварийного состояния зданий в городе Алеппо, а также другие мероприятия, связанные с обеспечением безопасности местного населения.