Կարևոր է խաղաղ երկխոսելու ճանապարհը․ Չեխիայի նորանշանակ դեսպանը՝ արցախահայության խնդրի մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 13-ին ընդունել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Պետր Պիրունչիկին: Այս մասին հայտնում են Ազգային ժողովից։
ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` նշելով, որ նրա առաքելության իրականացման ընթացքում հայ-չեխական գործակցությունն ավելի կընդլայնվի եւ կխորանա:
Հանդիպմանը կարեւորվել է երկու երկրների խորհրդարանականների գործակցությունը միջազգային հարթակներում: «Հայաստանի եւ Չեխիայի խորհրդարանների միջեւ վերջին տասը տարիներին բավականին ակտիվ համագործակցություն է ծավալվել: Այս համատեքստում պետք է նշեմ, որ Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկառովա-Ադամովային հրավիրել եմ այցելել Հայաստան»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Քննարկվել է Հայաստան-Եվրոպական միություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում Չեխիայի հետ համագործակցության խորացման հարցը:
Խոսելով տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններից եւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի ու Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության հանդեպ իրականացվող Ադրբեջանի ագրեսիայից` նորանշանակ դեսպանը հարցի հանգուցալուծման համար կարեւորել է խաղաղ երկխոսելու ճանապարհը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար` նշելով, որ իր առաքելության ընթացքում ջանքեր չի խնայելու հայ եւ չեխ ժողովուրդներին միմյանց պատմությանը, մշակույթին հաղորդակից դարձնելու համար:

Важен путь мирного диалога: новоназначенный посол Чехии о проблеме арцахских армян
Поддержи А1+!13 февраля спикер Национального собрания РА Ален Симонян принял новоназначенного посла Чешской Республики в РА Петра Пирунчика. Спикер НС поздравил посла с назначением, выразив надежду, что течение его миссии армяно-чешское сотрудничество будет расширяться и углубляться.
Как передаёт НС РА, коллеги коснулись вопросов сотрудничества парламентариев двух стран на международных площадках.
«В последнее десятилетие между Парламентами Армении и Чехии сложилось достаточно активное сотрудничество. И я должен отметить, что пригласил председателя Палаты депутатов Парламента Чехии Маркету Пекарову-Адамову посетить Армению», - сообщил председатель НС РА.
Был обсужден и вопрос углубления сотрудничества с Чехией в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-Европейский Союз.
Говоря о происходящих в регионе событиях и агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении и армянского населения Нагорного Карабаха, новоназначенный посол подчеркнул необходимость мирного диалога для решения вопроса.
Посол выразил благодарность за прием, отметив, что, выполняя свою миссию, он не пожалеет усилий, чтобы армянский и чешский народы лучше бы узнали историю и культуру двух стран.