Այս բարդ ժամանակներում պետք է մենք պատրաստ լինենք անակնկալների. ՀՀ նախագահը՝ վարչապետի հետ հանդիպմանը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
Իր խոսքում Վահագն Խաչատուրյանը նշել է. «Պարոն վարչապետ, շնորհակալություն: Նախորդ հանդիպումից հետո մենք խնդիրներ ենք լուծել: Այս բարդ ժամանակներում երևի պետք է մենք պատրաստ լինենք անակնկալների, ցավոք սրտի: Այդ առումով շատ կարևոր է, որ կառավարությունը շարունակում է իր նախատեսած ծրագրերի իրականացումը: Ուզում եմ ասել, որ հետևելով կառավարության աշխատանքին, դա շատ կարևոր հանգամանք եմ համարում: Այսինքն՝ կառավարությունն իր 2021-2026թթ ծրագրերի շարունակականությունն է ապահովում: Մեկ կարևոր հանգամանքի վրա եմ ուզում ուշադրություն դարձնել: Դուք անընդհատ ասում եք ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների և պետական ինստիտուտների մասին: Երևի մեր պետության մեջ ամենամեծ բացթողումն այս 30 տարիների ընթացքում դա է եղել, որ մենք այդպես էլ չենք կարողացել կամ չենք ուզել դա անել տարբեր շարժառիթներից ելնելով, հակառակը՝ նույնիսկ առանձին դեպքերում՝ ավելի լավ էր, որ այդ բարեփոխումները, որոնք ուղղված էին պետական ինստիտուտների կայացմանը՝ չանեին: Այն աշխատանքները, որոնք կատարվում են 2018 թվականից հետո, որոնք միտված են նոր պետական ինստիտուտների ձևավորմանը, դրանք շատ դեպքերում դժվարությամբ են առաջ գնում, որովհետև նախկինում այդ արմատացած վատ ավանդույթները դժվար է փոխել:
Նախորդ մեր հանդիպմանը մենք խոսում էինք սահմանադրականության, դատական համակարգի մասին, կարծում եմ, որ Դուք շատ ավելի լավ եք պատկերացնում և գնահատում վիճակը և ամենաշահագրգիռը Դուք եք և կառավարությունը: Եվ ես համոզված եմ, որ այդտեղ մենք հաջողություն կունենանք: Մեկ դիտարկում ևս: Ուզում եմ անձամբ Ձեզնից շնորհակալություն հայտնել երկրաշարժի հետ կապված Ձեր մոտեցման համար, նաև կառավարությանը: Նկատի ունեմ մեր հարևան երկիր Թուրքիային և՛ ցավակցություն հայտնելու, և՛ օգնության պատրաստակամություն հայտնելու համար: Նաև մեր բարեկամ Սիրիայի նկատմամբ ցուցաբերած վերաբերմունքի համար: Իրականում երկու երկրներում էլ դա գնահատվել է, Սիրիայում առանձնահատուկ գնահատանքի է արժանացել:
Կարծում եմ, որ մենք այլ կերպ չէինք կարող վարվել, որովհետև Սպիտակի երկրաշարժի վերքերը դեռևս թարմ են մեր հիշողություններում, և բացի դա դժբախտություն էր տեղի ունեցել մեր հարևան երկրում, մենք այլ կերպ չէինք կարող վարվել: Ուզում եմ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ նաև այդ որոշումների համար»:
Իր հերթին վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալ եմ, մեծարգո պարոն նախագահ, ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու համար, և շնորհակալ եմ ընդունելության համար: Իհարկե, մենք բազմիցս քննարկել ենք ամենատարբեր հարցեր և մեր մոտեցումը շարունակում է մնալ այն, որ ընդհանրապես մեր առաջ ծառացող մարտահրավերներին մեր արձագանքը պետք է լինի ոչ միայն սիմետրիկ, այլև ասիմետրիկ: Ասիմետրիկ ասելով նկատի ունեմ հետևյալը, որ ընդհանրապես, ցավոք, այսօր այնքան շատ են պրոբլեմները, որ մեզ անընդհատ կարող են մտցնել այս պահի, այս րոպեի, այսօրվա խնդիրները լուծելու ռեժիմի մեջ, ինչն անհրաժեշտ է: Բայց մյուս կողմից՝ շատ կարևոր է երկարաժամկետ ռազմավարական պլանավորման և ռազմավարական բարեփոխումների օրակարգն առաջ մղելը՝ սկսած կրթական ոլորտից շարունակած առանց բացառության բոլոր ոլորտների: Մեր հիմնական նպատակն այն է, որ պետությունը, պետական համակարգը շարունակի արդյունավետ աշխատել անկախ անձերից: Բոլոր դեպքերում մարդու նշանակությունը և դերը շատ մեծ է, բայց այնուամենայնիվ այդ համակարգը մարդուն, պաշտոնյային անընդհատ մղի, դրդի, նաև որոշակիորեն պարտադրի կառուցողական աշխատանք: Այս առումով, պիտի առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնեմ Ձեզ՝ կառավարության գործունեությանն աջակցելու համար, որովհետև այս բարեփոխումների օրակարգն, ըստ էության, հնարավոր չէ իրականացնել առանց Հանրապետության նախագահի աջակցության: Մենք այդ աջակցությունը տեսնում ենք, զգում ենք և դա չափազանց կարևոր է:
Դուք նշեցիք Թուրքիայում և Սիրիայում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժի մասին: Այո, կարծում եմ և շնորհակալ եմ, որ այդպես եք վերաբերվում կայացրած որոշումներին, որովհետև, այո, իսկապես շատ մեծ աղետ է տեղի ունեցել և լինել անտարբեր այդ ամենի նկատմամբ՝ ուղղակի որևէ կերպ հասկանալի չէր կարող և չի կարող լինել: Մանավանդ այն համատեքստում, որ ես այդ մասին նաև Ամանորյա ուղերձում նշեցի, որ եթե ուզում ենք մեր պետության հարատևությունն ապահովել՝ պետք է աշխատենք մեր հարաբերությունների որակը փոխել շատ ուղղություններով, բայց առաջին հերթին մեր տարածաշրջանում, որովհետև անկախ ամեն ինչից մենք այստեղ ենք, և մեզ շրջապատող երկրները, մեր հարևան երկրներն էլ են այստեղ: Մենք առաջին հերթին պիտի աշխատանք տանենք այդ հարաբերությունների որակը փոփոխելու ուղղությամբ, իհարկե, հասկանալով՝ մենք այդքան միամիտ չենք, որ մտածենք, որ դա միայն մեզնից է կախված: Իհարկե, մեզնից չէ կախված և մենք ոչ մի հանգամանք չենք մոռանում: Խնդիրն այն է, թե մենք ինչ ուղղությամբ ենք ուզում դասավորել կամ գործադրել մեր ջանքերը:
Շատ կարևոր է իսկապես, որ այս բոլոր հարցերը մենք հաճախ ենք քննարկում: Կարծում եմ՝ շատերը գիտեն, որ մենք ոչ միայն պաշտոնական ֆորմատներով ենք հանդիպում, այլև ոչ պաշտոնական: Կա ըմբռնում, ներդաշնակություն և Հանրապետության նախագահի կողմից աջակցությունն իսկապես շատ կարևոր է, շնորհակալ եմ դրա համար»:

В эти непростые времена надо быть готовым к неожиданностям: президент РА на встрече с премьер-министром (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с президентом Республики Армения Ваагном Хачатуряном.
В своей речи президент Хачатурян отметил: «Господин премьер-министр, спасибо за нашу очередную встречу. После предыдущей встречи мы решили проблемы, однако в эти непростые времена, наверное, надо быть готовым к неожиданностям, к сожалению. В этой связи очень важно, что правительство продолжает реализацию намеченных программ.
Хочу сказать, что следя за работой правительства, я считаю это очень важным обстоятельством. Т.е. правительство обеспечивает продолжение реализации своих программ на 2021–2026 годы. Хочу обратить внимание на одно важное обстоятельство. Вы всегда говорите об институциональных изменениях и государственных институтах. Наверное, самым большим пробелом в нашем государстве за эти 30 лет было то, что мы так и не смогли или не захотели этого сделать по разным причинам, наоборот, даже в отдельных случаях было бы лучше, если бы реформы, которые были направлены на становление государственных институтов, не были бы осуществлены.
Проводимые после 2018 года работы, направленные на формирование новых государственных институтов, во многих случаях продвигаются с трудом, потому что очень трудно изменять уходящие корнями в прошлое нехорошие традиции. На нашей предыдущей встрече мы говорили о конституционности, судебной системе, думаю, Вы гораздо лучше понимаете и оцениваете ситуацию, и именно Вы и правительство больше всего заинтересованы. Уверен, что здесь мы добьемся успеха.
Еще одно наблюдение. Я хочу поблагодарить Вас лично, а также правительство за подход в связи с землетрясением. Я имею в виду и соболезнования, и готовность помочь соседней Турции. Также за отношение к дружественной Сирии. На самом деле, в обеих странах оценили это, особенно оценили в Сирии. Думаю, мы не могли поступить иначе, потому что раны Спитакского землетрясения еще свежи в нашей памяти, кроме того, в соседней стране произошла трагедия, мы не могли поступить иначе. Я хочу выразить Вам особую благодарность за эти решения».
Премьер-министр Пашинян в своей речи отметил: «Спасибо, многоуважаемый господин президент, рад Вас видеть, спасибо за прием. Конечно, мы много раз обсуждали самые разные вопросы, и наш подход по-прежнему состоит в том, что наш ответ на вызовы, с которыми мы сталкиваемся, должен быть не только симметричным, но и асимметричным. Под асимметричным я подразумеваю следующее: вообще, к сожалению, сегодня столько проблем, что нас постоянно могут вогнать в режим решения сиюминутных, сегодняшних проблем, что необходимо.
Но, с другой стороны, очень важно продвигать повестку долгосрочного стратегического планирования и стратегических реформ, начиная со сферы образования и продолжая всеми сферами без исключения. Наша основная цель состоит в том, чтобы государство, государственная система продолжали работать эффективно, независимо от отдельных лиц. Значение и роль человека всегда очень велики, но все же именно система должна постоянно подталкивать, мотивировать и в какой-то мере заставлять человека, должностного лица заниматься конструктивным трудом.
В этой связи хотел бы особо поблагодарить Вас за поддержку деятельности правительства, потому что повестка этих реформ, по сути, не может быть реализована без поддержки президента Республики. Мы видим эту поддержку, мы ее чувствуем, и это чрезвычайно важно.
Вы упомянули землетрясения в Турции и Сирии. Спасибо за то, что так отнеслись к принятым решениям, потому что действительно произошло страшное бедствие, и быть равнодушным ко всему этому никак нельзя было бы понять. Тем более в том контексте, о котором я упоминал в своем новогоднем обращении, что если мы хотим обеспечить долговечность нашего государства, то должны работать над изменением качества наших отношений по многим направлениям, но в первую очередь в нашем регионе, потому что несмотря ни на что, мы находимся здесь, и страны вокруг нас, соседние с нами страны тоже находятся здесь.
Прежде всего, мы должны работать над изменением качества этих отношений, конечно, понимая, мы не настолько наивны, чтобы думать, что это зависит только от нас. Конечно, зависит не только от нас, и мы не забываем ни о каком обстоятельстве.
Проблема в том, в каком направлении мы хотим направить наши усилия. Очень важно, что мы часто обсуждаем все эти вопросы. Думаю, многие знают, что мы встречаемся не только в официальных, но и в неформальных форматах. Существует понимание, согласие, и поддержка со стороны президента Республики действительно очень важна. Спасибо Вам за это».