ԱՄՆ-ը 6 ամսով չեղարկել է Սիրիայի դեմ պատժամիջոցները՝ երկրաշարժի հետևանքների վերացմանն օգնելու համար
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍիրիայի դեմ ամերիկյան պատժամիջոցները 6 ամսով չեն տարածվի այն գործարքների վրա, որոնք վերաբերում են երկրաշարժի հետ կապված օգնության տրամադրմանը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության կողմից փետրվարի 9-ին հրապարակված լիցենզիան։
«ԱՄՆ Գանձապետարանի Արտաքին ակտիվների վերահսկման գրասենյակը հրապարակել է Սիրիայի թիվ 23 ընդհանուր լիցենզիան, որը 180 օրով թույլ է տալիս իրականացնել երկրաշարժի հետևանքների վերացմանն ուղղված բոլոր գործարքները, որոնք հակառակ դեպքում կարգելվեին՝ համաձայն Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների կանոնակարգիե, - նշված է փաստաթղթում: Ֆինանսական գերատեսչությունը պարզաբանել է, որ այս ռեժիմը կգործի մինչև 2023 թ. օգոստոսի 8-ը՝ ԱՄՆ-ի Արևելյան ափի ժամանակով ժամը 12:01-ը։ Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է Սիրիա և Սիրիայից գումարների փոխանցմանը։
«Մինչ օտարերկրյա դաշնակիցները և հումանիտար ոլորտի գործընկերները համախմբում են ուժերը տուժածներին օգնելու համար, ես ցանկանում եմ հստակեցնել, որ ԱՄՆ պատժամիջոցները Սիրիայում չեն խոչընդոտի սիրիացիների կյանքերը փրկելու ջանքերին», - հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ուոլլի Ադեյեմոն:
Նրա խոսքով՝ Սիրիայի դեմ ամերիկյան պատժամիջոցների ռեժիմը նախկինում նույնպես ենթադրում էր որոշ բացառություններ, որոնք վերաբերում են ԱՄՆ-ի, ՄԱԿ-ի և ոչ կառավարական կազմակերպությունների կողմից մարդասիրական օգնության տրամադրմանը։
Լիցենզիան չի տարածվում այն գործողությունների վրա, որոնք առնչվում են ԱՄՆ-ում սիրիական նավթի և նավթամթերքի վաճառքին: Բացի դրանից, այն չի վերաբերում այն անձանց, որոնց ունեցվածքն ԱՄՆ իշխանությունները նախկինում դասել են «արգելափակված սեփականության» շարքին:

США ради оказания помощи в ликвидации последствий землетрясения на шесть месяцев сняли санкции против Сирии
Поддержи А1+!Санкции США, введенные против Сирии, согласно решению Вашингтона, ради оказания помощи в ликвидации последствий землетрясения сняты до 8 августа 2023 года. «Арменпресс» сообщает об этом, ссылаясь на лицензию, опубликованную в четверг Министерством финансов США .
В документе указано, что "в связи с землетрясением в Сирии, разрешаются все транзакции, относящиеся к оказанию помощи, которые ранее были бы запрещены", согласно введенным ранее администрацией США рестрикциям против этой страны. Финансовое ведомство уточнило, что этот режим будет действовать 180 дней, до 12:01 по времени Восточного побережья США 8 августа 2023 года. Речь, в частности, идет о переводе средств в Сирию и из нее.
"Пока иностранные союзники и партнеры в гуманитарной сфере мобилизуются для оказания помощи пострадавшим, я хочу ясно дать понять, что санкции США в Сирии не будут препятствовать усилиям по спасению жизней сирийцев", - заявил первый заместитель министра финансов США Адевале Адейемо. По его версии, американский санкционный режим против Сирии и ранее подразумевал некоторые исключения, касающиеся оказания гуманитарной помощи со стороны США, ООН и неправительственных организаций,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Лицензия не распространяется на действия, имеющие отношение к продажам в США сирийской нефти и нефтепродуктов. Кроме того, она не касается лиц, имущество которых власти США ранее отнесли к "заблокированной собственности".