Սաակաշվիլին դատական նիստին ցույց է տվել հյուծված մարմինը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱնազատության մեջ գտնվող Վրաստանի երրորդ նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին Թբիլիսիի «Վիվամեդ» կլինիկայից այսօր հեռավար ռեժիմով մասնակցել է Թբիլիսիի քաղաքային դատարանում ընթացող իր գործով հերթական դատական նիստին։ Այս մասին գրում է Aliq.ge կայքը։
Սաակաշվիլին դատավորին ու դահլիճում հավաքվածներին դիմել է ուկրաիներենով և ցույց տվել, թե այժմ ինչ ֆիզիկական վիճակում է գտնվում։ «Ներողություն հակաէթիկական պատկերի համար: Ինձ տանջում են և թունավորում»,- ասել է Սաակաշվիլին՝ շապիկի տակից ցույց տալով հյուծված, վտիտ մարմինը։
«Ես ուզում եմ դիմել ձեզ, ես հպարտ եմ, որ բոլորը հիանում են ուկրաինացի ժողովրդով, հպարտ եմ, որ նախագահը Զելենսկին է… Ես բացարձակապես համոզված եմ մեր հաղթանակում: Բայց, եթե ես չապրեմ մինչև հաղթանակը, որը շատ մոտ է, իմ սիրտը պետք է թաղվի Կիևում: Այն պատկանում է Ուկրաինային… Փառք Ուկրաինային, մահ մեր թշնամուն»,- ասել է երրորդ նախագահը:
Հարկ է նշել, որ դատական նիստին հարցաքննվել են պաշտպանական վկաները։ Նիստին մասնակցել են Սաակաշվիլիի ընտանիքի անդամները, հարազատներն ու կողմնակիցները։ Ներկա է եղել նաև «Միացյալ ազգային շարժման» նորընտիր նախագահ Լևան Խաբեիշվիլին։
Ի դեպ, Սաակաշվիլիի փաստաբանները դիմել են դատարան՝ երրորդ նախագահի նկատմամբ պատիժը հետաձգելու կամ չեղարկելու համար։

Саакашвили продемонстрировал своё измождённое тело на заседании суда
Экс-президент Грузии Михаил Саакашвили на судебном заседании в среду заявил, что желает после смерти быть похороненным в Украине.
«Я абсолютно уверен в нашей победе, однако если я не доживу до этой победы, которая так близка, мое сердце должно быть похоронено в Киеве. Оно принадлежит Украине», - сказал Саакашвили на суде по видеосвязи из частной тбилисской клиники «Вивамед», где он проходит курс лечения.
Саакашвили выступал на украинском языке. Его речь переводила приглашенная на суд переводчица. После завершения выступления бывший грузинский лидер приподнял свою футболку с надписью UKRAINIAN и частично обнажил живот, чтобы продемонстрировать насколько ему плохо. На вопрос судьи Георгия Аревадзе о доступности еды и медикаментов Саакашвили ответил положительно.
Тбилисский городской суд в среду проводит очередное заседание в связи с ходатайством адвокатов Саакашвили о его временном или полном освобождении по состоянию здоровья. На заседании планируют заслушать экспертов в сфере здравоохранения, а также врачей клиники «Вивамед».