15 զինծառայողի կյանք խլած հրդեհի գործով քրեական հետապնդում է սկսվել կապիտան Ե.Հ.-ի նկատմամբ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 2023 թվականի փետրվարի 1-ին որոշում է կայացվել ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության սպա, կապիտան Ե.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (զենքի, ռազմամթերքի, ռազմական տեխնիկայի կամ ռազմական այլ գույքի, շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող նյութերի, սարքերի կամ առարկաների հետ վարվելու կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի անձանց մահ):
Ինչպես հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը՝ Քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում, ձեռք են բերվել բավարար փաստեր այն մասին, որ Ե.Հ.-ն 2023 թվականի հունվարի 19-ին` ժամը 00:40-ի սահմաններում, հանդիսանալով նստեցման շրջանի պատասխանատու, խախտել է շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող նյութի՝ ավտոբենզինի հետ վարվելու վերաբերյալ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջը, ըստ որի՝ հրդեհային անվտանգության նպատակով արգելվում է վառարանները վառելու համար որպես կպչան, ավտոբենզինի և այլ տեսակի դյուրավառ հեղուկների օգտագործումը:
Ե.Հ.-ն, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված` ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում շահագործվող վառարանը վառելու նպատակով, օրվա հերթապահից ճշտելով այդ ստորաբաժանմանը հատկացված դիզելային վառելիքի և ավտոբենզինի գտնվելու վայրը, սեփական նախաձեռնությամբ, կացարանի հարակից տարածքում բացազատված ավտոհավաքակայանից վերցրել է տրանսպորտային միջոցների մեկնարկիչները գործի գցելու համար հատկացված՝ 5 լիտր տարողությամբ ավտոբենզինով լցված տասը հատ պլաստմասե տարաներից մեկը, վերադարձել է կացարան և վառարանը վառել ավտոբենզինով: Արդյունքում կացարանում բռնկվել է հրդեհ:
ՀՀ ՊՆ համապատասխան մի շարք պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով՝ հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցներով չապահովելու պատճառով, կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել մարել հրդեհը, այլ նաև պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում, կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները և դուրս գալ այնտեղից:
Արդյունքում, Ե.Հ.-ի կողմից կացարանում հրդեհ բռնկելու և պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից հակահրդեհային պաշտպանության միջոցներով անձնակազմին չապահովելու հետևանքով՝ կացարանում հանգստի մեջ գտնվող, նույն վաշտի թվով 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են, իսկ սպան և 4 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։

По делу о пожаре, унесшем жизни 15 военнослужащих, началось уголовное преследование в отношении капитана Э. Х.
Поддержи А1+!1 февраля 2023 г. прокурором, осуществляющим надзор за законностью досудебного уголовного производства, принято решение о возбуждении уголовного дела в отношении офицера инженерной службы N-й воинской части МО РА капитана Э. Х. по части 4 статьи 532 УК РА (нарушение правил обращения с оружием, боеприпасами, военной техникой или иным военным имуществом, материалами, устройствами или предметами, представляющими большую опасность для окружающей среды, повлекшее по неосторожности смерть двух и более человек).
В результате следственных и иных оперативных действий, предпринятых в ходе предварительного расследования уголовного дела, расследуемого в 5-м гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета получены достаточные факты, что Э. Х., 19 января 2023 года около 00:40 минут, являясь ответственным за место дислокации, нарушил установленное законодательством требование в отношении обращения с веществом, представляющим большую опасность для окружающих -автобензином, согласно которому в целях противопожарной безопасности запрещается использование для разжигания печей автобензина и других видов легковоспламеняющихся жидкостей.
Э. Х., с целью разжечь печь, эксплуатируемую в жилом помещении, предусмотренном для личного состава инженерно-саперной роты N-ской воинской части МО РА, расположенном по адресу: 1-я улица села Азат Гегаркуникской области, уточнив у дежурного местонахождение выделенного этому подразделению дизельного топлива и автобензина, по собственной инициативе, с территории автопарка взял одну из десяти 5-литровых пластиковых емкостей, заполненных автобензином, предоставленных для транспортных средств. После он вернулся в помещение и пытался разжечь печь, в результате чего в помещении вспыхнул пожар.
Вследствие недобросовестного и халатного отношения ряда соответствующих ответственных должностных лиц МО РА к выполнению своих служебных обязанностей, необеспечения соответствующими средствами противопожарной защиты, военнослужащие не имели возможности потушить его, сломать железные решетки, прикрепленные на окнах, и выйти из помещения. В результате погибли 15 военнослужащих срочной службы этой же роты, отдыхавших в помещении, офицер, пытавшийся зажечь печь, и четверо других военнослужащих срочной службы получили телесные повреждения различной степени тяжести.
Уведомление: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, вступившим в законную силу приговором суда Республики Армения