Օպերատիվ շտաբի նիստում ներկայացվել է Արցախի պարենային ապրանքների, վառելիքի շուկաներում, ենթակառուցվածքների ոլորտում իրավիճակը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի ունեցած շտաբի նիստում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման պայմաններում բնակչության կենսագործունեության ապահովմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Ներկայացվել է պարենային ապրանքների, բենզինի և դիզվառելիքի շուկաներում, ենթակառուցվածքների ոլորտում ընթացիկ իրավիճակը:
Զեկուցվել է, որ կտրոնային համակարգի ներդրումը որոշակի չափով մեղմել է պարենային խնդիրը, սակայն շրջափակման հետևանքով բնակչությունը շարունակում է զրկված մնալ մի շարք կարևոր ապրանքատեսակներ ձեռք բերելու հնարավորությունից:
Ինչ վերաբերում է բենզինի և դիզվառելիքի շուկայում իրավիճակին, ապա նշվել է, որ առկա է պաշարների սղություն և կարևորվել է խիստ խնայողական ռեժիմի պահպանումը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նաև գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների նախապատրաստական և գարնանացանի կազմակերպման հարցեր: Պետնախարարը գարնանացանի՝ պատշաճ ժամկետներում իրականացման խնդիրը կարևոր է համարել հատկապես պարենային անվտանգության տեսանկյունից՝ նշելով, որ սերմերի տեղափոխման հետ կապված ներկայումս աշխատանքներ են իրականացվում:
Հաշվի առնելով, որ օպերատիվ շտաբի անդամներն արդեն ավարտել են համայնքներում բնակչության հետ հերթական հանդիպումների շարքը՝ պետնախարարը պատասխանատուներին հանձնարարել է ամփոփել բարձրացված հարցերը և դրանց լուծման վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացնել:

На заседании оперативного штаба была представлена ситуация в сфере продовольственных, топливных рынков и инфраструктуры Арцаха
Поддержи А1+!На заседании Оперативного штаба, состоявшемся 31 января под руководством государственного министра Республики Арцах, начальника Оперативного штаба Рубена Варданяна, был обсужден ряд вопросов, касающихся обеспечения жизнедеятельности населения в условиях продолжающейся блокады Арцаха со стороны Азербайджана.
Была представлена текущая ситуация на рынках продовольственных товаров, бензина и дизтоплива, а также в сфере инфраструктур.
Было доложено, что внедрение талонной системы в определенной степени смягчило продовольственную проблему, однако из-за блокады население все еще лишено возможности приобретения ряда важных товаров.
Что касается ситуации на рынке бензина и дизельного топлива, было отмечено, что имеется нехватка запасов и была подчеркнута важность соблюдения строгого режима экономии.
Госминистр счел важным вопрос обеспечения весеннего сева в надлежащие сроки, особенно с точки зрения продовольственной безопасности, отметив, что в настоящее время ведутся работы, связанные с транспортировкой семян.
Учитывая, что члены Оперативного штаба завершили серию встреч с населением общин, госминистр поручил ответственным лицам подвести итоги поднятых вопросов и представить предложения по их решению.