Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանն աշխատանքային այցով գտնվում էր Թեհրանում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ՀՀ Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ասպրամ Կրպեյանի հետ միասին, Հայ առաքելական եկեղեցու Թեհրանի թեմի Թեմական խորհուրդի (Առաջնորդարան) հրավերով հունվարի 26-30-ը աշխատանքային այցով գտնվում էր Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում։
Հունվարի 27-ին Պաշտպանը մասնակցել է Թեհրանի Սուրբ Սարգիս առաջնորդանիստ եկեղեցում հազարավոր իրանահայերի մասնակցությամբ տեղի ունեցած հանրահավաքին։ Իր ելույթում ընդգծելով Սփյուռքի աջակցության կարևորությունը՝ նա նշել է, որ հայությունը ոտքի է կանգնել միջազգային հանրությանն ասելու, որ անթույլատրելի է ադրբեջանական հանցավոր վարչակազմի կողմից 21-րդ դարում 120 000 մարդու կյանքը կասկածի տակ դնելը, նրանց կենսական իրավունքներից զրկելը։
Հանրահավաքին ելույթ են ունեցել նաև Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ասպրամ Կրպեյանը, ԹՀԹ Թեմակալ Առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Սեպուհ արքեպիսկոպոս Սարգսյանը և հեռավար ուղերձով՝ Արցախի Թեմի Առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Այնուհետև Գեղամ Ստեփանյանը հանդիպում է ունեցել ԹՀԹ Թեմակալ Առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Սեպուհ արքեպիսկոպոս Սարգսյանի, ինչպես նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի հայազգի պատգամավորների հետ և շնորհակալություն հայտնել Արցախի և արցախահայության իրավունքների պաշտպանության համար ձեռնարկվող բոլոր ջանքերի համար։
Հունվարի 29-ին «ՀՈՒՍԿ» հաստատության նախաձեռնությամբ Հ. Ուս. «Չհարմահալ» միության «Հովհաննես Թումանյան» սրահում տեղի է ունեցել դասախոսական երեկո «Հայաստանն ու Արցախը տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական իրադարձութունների կիզակետում» խորագրով։ Մարդու իրավունքների պաշտպանը ներկայացրել է Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհի (Լաչինի միջանցք) շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը, 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ համակարգային և հետևողականորեն իրականացվող հանցագործությունները, որոնք նպատակ են հետապնդում էթնիկ զտում իրականացնելու Արցախում։ Պաշտպանը ընդգծել է, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը միջազգային ատյաններում քաղաքական օրակարգ մտցնելու հարցում Սփյուռքը կարող է ունենալ անգնահատելի դեր:
Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակներում Գեղամ Ստեփանյանն այցելել է նաև Հայկական հարցերի ուսումնասիրության կենտրոն («ՀՈՒՍԿ»), «Ալիք» օրաթերթի խմբագրություն, Հայ մշակութային «Արարատ» կազմակերպություն, Հ. Ուս. «Չհարմահալ» միություն և Հայ հասարակական միություն։

Омбудсмен Республики Арцах находился с рабочим визитом в Тегеране
Поддержи А1+!Омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян и депутат от фракции «Айастан» Национального собрания РА Аспрам Крпеян с 26 по 30 января по приглашению Епархиального совета Тегеранской епархии Армянской апостольской церкви с рабочим визитом находились в Исламской Республике Иран.
27 января Гегам Степанян и Аспрам Крпеян присутствовали на митинге на территории церкви Сурб Саркис в Тегеране, в котором приняли участие тысячи иранских армян. Подчеркнув в своем выступлении важность содействия диаспоры, он отметил, что армяне возвысили свои голоса, чтобы заявить международному сообществу о недопустимости того, чтобы криминальная администрация Азербайджана ставила под сомнение жизнь 120 000 человек в 21 веке и лишала их жизненно важных прав.
На митинге выступили также депутат от фракции «Айастан» Национального собрания РА Аспрам Крпеян, глава Тегеранской епархии архиепископ Сепух Саркисян и глава Арцахской епархии архиепископ Вртанес Абрамян.
После митинга Гегама Степаняна и Аспрама Крпеяна принял архиепископ Сепух Саркисян. На встрече были и армянские депутаты Меджлиса Исламской Республики Иран.
29 января по инициативе организации «Уск» в зале «Ованнес Туманян» Союза «Чармахал» состоялся вечер «Армения и Арцах в центре региональных геополитических событий». ЗПЧ Арцаха представил гуманитарную ситуацию, создавшуюся в Арцахе в результате блокады дороги Горис-Степанакерт (Лачинский коридор), систематические и последовательные преступления, совершенные Азербайджаном против народа Арцаха после 44-дневной войны, целью которых является этническая чистка в Арцахе. Омбудсмен подчеркнул, что диаспора может сыграть неоценимую роль в защите права народа Арцаха на самоопределение и в привлечении вопроса на политическую повестку в международных судах.
В рамках визита в Исламскую Республику Иран Гегам Степанян посетил и Центр изучения армянских вопросов («ЦИА»), редакцию ежедневной газеты «Алик», Армянскую культурную организацию «Арарат», Союз «Чармахал» и Армянский общественный союз.