ինքնաթիռ, օդային տարածք
Այս ամիս վարչական կիրառման մեջ է մտել Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև Ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագիրը: Փաստաթուղթը ստորագրվել է 2021 թ. նոյեմբերի 15-ին և նպատակ ունի վերացնել շուկայի սահմանափակումները և ստեղծել Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ընդհանուր ավիացիոն տարածք։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԵՄ Արևելյան գործընկերության կայքում զետեղված հաղորդագրությունից:
Մասնավորապես, համաձայնագիրը նշանակում է, որ ԵՄ բոլոր ավիաընկերությունները կկարողանան ուղիղ չվերթեր իրականացնել ԵՄ ցանկացած կետից դեպի Հայաստանի ցանկացած օդանավակայան. նույն սկզբունքը կգործի հայկական ավիաընկերությունների համար։ Նաև կվերացվեն Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև թռիչքների բոլոր սահմանափակումները, իսկ բաց և արդար մրցակցության դրույթները կերաշխավորեն հավասար պայմաններ:
Համաձայնագրով Հայաստանը հետագայում կհամապատասխանեցնի իր օրենսդրությունը ԵՄ ավիացիոն կանոններին և չափանիշներին այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ավիացիոն անվտանգությունը, օդային երթևեկության կառավարումը, անվտանգությունը, շրջակա միջավայրը, տնտեսական կարգավորումը, մրցակցությունը, սպառողների պաշտպանությունը և սոցիալական ասպեկտները:
Եվրամիություն-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի պարտավորություններին համահունչ՝ 2023 թ.-ին ԵՄ-ն Հայաստանում քաղաքացիական ավիացիայի կարողությունների զարգացման համապարփակ աջակցություն կսկսի։
Ավելին, ԵՄ Ավիացիոն անվտանգության գործակալության հետ 2022 թ.-ի մարտին մեկնարկել է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող երկամյա ծրագիր՝ տրամադրելու տեխնիկական աջակցություն, որպեսզի հետագայում էլ Հայաստանին աջակցություն տրամադրվի ավիացիոն անվտանգության վերահսկողության իր կարողությունների բարձրացման հարցում:

Вступило в силу Соглашение о единой авиационной зоне между Европейским Союзом и Арменией
В этом месяце в административном порядке вступило в силу Соглашение о единой авиационной зоне между Европейским Союзом и Арменией. Документ был подписан 15 ноября 2021 года и направлен на устранение рыночных ограничений и создание общего авиационного пространства между Арменией и ЕС. «Арменпресс» передает это, со ссылкой на сообщение, размещенное на сайте Восточного партнерства ЕС.
В частности, соглашение означает, что все авиакомпании ЕС смогут совершать прямые рейсы из любой точки ЕС в любой аэропорт Армении. Тот же принцип применим в отношении армянских авиакомпаний. Будут сняты все ограничения на полеты между Арменией и ЕС, а положения об открытой и честной конкуренции обеспечат равные условия игры.
Благодаря этому соглашению Армения приведет свое законодательство к большему соответствию с авиационными правилами и стандартами ЕС в таких областях, как: безопасность полетов, управление воздушным движением, окружающая среда, экономическое регулирование, конкуренция, защита прав потребителей и социальные аспекты.
В соответствии с обязательствами Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Европейским Союзом и Арменией, в 2023 году ЕС начнет всестороннее содействие развитию потенциала гражданской авиации Армении.
Более того, в марте 2022 года совместно с Агентством по авиационной безопасности ЕС была запущена двухлетняя программа технической помощи, финансируемая ЕС, направленная на содействие Армении в расширении ее возможностей по надзору за безопасностью полетов.