Միրզոյանը ԵԽ արտաքին հարցերով կոմիտեի նախագահի հետ հանդիպմանը շեշտել է Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշման ավելացման անհրաժեշտությունը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀունվարի 23-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերի հետ:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշման ավելացման անհրաժեշտությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետը կանխարգելելու նպատակով:
Այս համատեքստում ԱԳ նախարարը կարևորել է հունվարի 18-19-ին Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում ընդունված՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ հրատապ բանաձևում և «Ընդհանուր արտաքին ու անվտանգային քաղաքականության իրականացում. 2022թ. տարեկան զեկույցում» արտահայտված սկզբունքային դիրքորոշումները, որոնք օբյեկտիվորեն արտացոլում են տարածաշրջանում ստեղծված իրադրությունը:
Արարատ Միրզոյանը և Դեյվիդ Մքալիսթերն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության օրակարգային հարցերի և դրա ընդլայնման հեռանկարներին։ Բարձր է գնահատվել նաև դեկտեմբերի 19-ին ավարտված ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության աշխատանքը։

Мирзоян подчеркнул необходимость усиления давления на Азербайджан на встрече с председателем Комитета по иностранным делам СЕ (видео)
23 января находящийся с рабочим визитом в Брюсселе министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с председателем комитета по иностранным делам Европарламента Дэвидом Макаллистером.
Арарат Мирзоян представил собеседнику последствия блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Было подчеркнуто, что Азербайджан стремится подвергнуть 120-тысячное армянское население Нагорного Карабаха этнической чистке.
Министр Мирзоян подчеркнул необходимость усиления давления международного сообщества на Азербайджан с целью предотвращения в Нагорном Карабахе гуманитарной катастрофы. В этом контексте министр иностранных дел подчеркнул важность резолюции о блокировании Лачинского коридора, принятой на пленарном заседании Европарламента 18-19 января, и принципиальные позиции, высказанные в годовом отчете «Осуществление общей внешней политики и политики безопасности в 2022 году»,  отражающие создавшуюся в регионе ситуацию.
Собеседники также обменялись мыслями по процессу урегулирования армяно-азербайджанских отношений.
Арарат Мирзоян и Дэвид Макаллистер обсудили вопросы повестки сотрудничества Армения-ЕС и перспективы его расширения. Высоко была оценена работа миссии наблюдателей ЕС, которая завершилась 19 декабря.