Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև
Հունվարի 10-ին Երևանում կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Կիպրոսի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, կիպրականը՝ Կիպրոսի ԱԳ նախարարության Գլխավոր քարտուղար Կորնելիոս Կորնելիուն։
Խորհրդակցությունների ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են հայ-կիպրական երկկողմ քաղաքական օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ, գոհունակությամբ ընդգծել են քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը: Մտքեր են փոխանակվել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի վերաբերյալ, ներառյալ՝ համագործակցությունը ԵՄ շրջանակներում։ Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ջանքեր գործադրել` երկկողմ համագործակցության առկա ներուժը լիարժեք իրացնելու համար։
Առանձնահատուկ ընդգծվել է Հայաստանի, Կիպրոսի և Հունաստանի միջև ձևավորված եռակողմ համագործակցության կարևորությունը։
Պարույր Հովհաննիսյանը հանգամանորեն ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքով մարդկանց և բեռների ազատ տեղաշարժի արգելափակման հետևանքները՝ շեշտելով, որ Արցախը կանգնած է հումանիտար ճգնաժամի սպառնալիքի առջև: Նա նաև ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության ապօրինի գործողությունները, ռազմատենչ հռետորաբանությունը և առավելապաշտական կեցվածքը լրջորեն խաթարում են Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հասնելու ջանքերը:
Նույն օրը կիպրական պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ և հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Кипра
Поддержи А1+!В Ереване 10 января состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Республики Кипр. Армянскую делегацию возглавил заместитель министра иностранных дел Республики Армения Паруйр Ованнисян, кипрскую – генеральный секретарь МИД Кипра Корнелиос Корнелиу.
В ходе консультаций собеседники обсудили широкий круг вопросов армяно-кипрской двусторонней политической повестки, с удовлетворением отметили высокий уровень политического диалога. Состоялся обмен мнениями по ряду представляющих взаимный интерес региональных и международных вопросов, включая сотрудничество в рамках ЕС. Стороны выразили готовность приложить усилия для полной реализации имеющегося потенциала двустороннего сотрудничества.
Особо была подчеркнута важность трехстороннего сотрудничества, сложившегося между Арменией, Кипром и Грецией.
Паруйр Ованнисян подробно представил последствия блокирования Азербайджаном свободного передвижения людей и товаров по Лачинскому коридору, подчеркнув, что Арцах стоит перед угрозой гуманитарного кризиса. Он также подчеркнул, что незаконные действия, воинственная риторика и максималистская позиция азербайджанского руководства серьезно подрывают усилия по достижению мира и стабильности на Южном Кавказе.
В тот же день кипрская делегация посетила Музей-институт и Мемориал жертв Геноцида армян, чтобы почтить память жертв Геноцида армян.