Վառարանը ավտոբենզինով վառելուց հրդեհ է բռնկվել․ Դատախազությունը՝ 15 զինծառայողի կյանք խլած հրդեհի մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ին2023 թվականի հունվարի 19-ին, ժամը 05:15-ին, ՀՀ ՊՆ N զորամասից Վարդենիսի Ռազմական ոստիկանության բաժին հեռախոսագիր է ստացվել, որ նույն օրը՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում, նշված զորամասի Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված շինության ներսում վառարանը ավտոբենզինով վառելու ընթացքում հրդեհ է բռնկվել: Հայտնում է դատախասզությունը։
Հրդեհի հետևանքով անձնակազմից 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են: Նույն զորամասի վեց պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ և մեկ սպա մարմնական վնասվածքներով, ժամը 02:00-ի սահմաններում, տեղափոխվել են Գեղարքունիքի կայազորային հոսպիտալ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հատկանիշներով առերևույթ հանցագործության տարրերի առկայության փաստով կազմված փաստաթղթերը 2023 թվականի հունվարի 19-ին ուղարկվել են Քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժին՝ հետագա ընթացքը որոշելու համար:
Դեպքի վայր են մեկնել Սևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազները և ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 5-րդ կայազորային քննչական բաժնի քննիչները:
Դեպքի վայր է մեկնել նաև ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը:
Դեպքի վայրում կատարվում են հնարավոր անհրաժեշտ գործողությունները, միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի հանգամանքներն ամբողջությամբ պարզելու համար:

Пожар вспыхнул вследствие разжигания печки автобензином: Прокуратура о пожаре, унёсшем жизни 15 военнослужащих
19 января 2023 года в 05:15 из N-ской воинской части МО РА в Варденисское управление военной полиции поступило телефонное сообщение, что в тот же день, около 01:30, в помещении указанной воинской части, расположенной в селе Азат Гегаркуникской области, вследствие разжигания печки автобензином возник пожар.
Об этом отмечается в сообщении Генеральной прокуратуры. В результате пожара погибли 15 военнослужащих срочной службы.  Около 02:00 в Гегаркуникский гарнизонный госпиталь с телесными повреждениями были доставлены шестеро военнослужащих срочной службы и один офицер той же воинской части.
19 января 2023 года документы, составленные на основании наличия признаков состава преступления, предусмотренного ч. 4 ст. 532 УК РА, направлены в 5-й гарнизонный следственный отдел Военного следственного Главного управления Следственного комитета  для определения дальнейших действий.
На место происшествия выехали прокуроры Военной прокуратуры Севанского гарнизона и следователи 5-го гарнизонного следственного отдела Центрального управления Полиции РА.
На место происшествия выехал и военный прокурор РА, заместитель генерального прокурора РА Григор Элизбарян.
На месте проводятся все возможные необходимые действия, принимаются меры для полного выяснения обстоятельств происшествия.