Միրզոյանը Շալենբերգի հետ խոսել է Արցախի շրջափակումից (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀունվարի 17-ին աշխատանքային այցով Վիեննայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ավստրիայի եվրոպական և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ` հայտնում են ԱԳն-ից:
Հայաստանի ու Ավստրիայի ԱԳ նախարարները գոհունակությամբ արձանագրել են, որ երկու երկրների միջև առկա է ակտիվ քաղաքական երկխոսություն և պատրաստակամություն հայտնել գործուն քայլեր ձեռնարկել երկկողմ օրակարգը էլ ավելի հարստացնելու ուղղությամբ: Այս համատեքստում կարևորվել է առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացումը, գործարար կապերի ակտիվացումն ու ներդրումային ծրագերի իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր վատթարացող հումանիտար իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ հայությանը: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային գործընկերների կողմից հստակ գործողությունների հրամայականը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անմարդկային շրջափակումը դադարեցնելու համար։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև 2022թ. դեկտեմբերի 19-ին ավարտված ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության և հնարավոր նոր առաքելության իրականացման վերաբերյալ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային բնույթի հարցերի, միջազգային կազմակերպություններում հայ֊ավստրիական համագործակցությանը և ընդհանուր օրակարգերի առաջմղմանը:

Мирзоян провёл беседу с Шалленбергом о блокаде Арцаха (видео)
Находящийся с рабочим визитом в Вене министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 17 января встретился с федеральным министром по европейским и международным делам Австрии Александром Шалленбергом.
Министры иностранных дел Армении и Австрии с удовлетворением отметили активный политический диалог между двумя странами и выразили готовность предпринять активные шаги для дальнейшего обогащения двусторонней повестки. В данном контексте была отмечена важность торгово-экономического сотрудничества, активизации деловых связей и реализации инвестиционных проектов.
В ходе встречи министр Мирзоян представил своему коллеге ухудшающуюся с каждым днем гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе, которая возникла вследствие блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Глава МИД Армении подчеркнул, что действия Азербайджана направлены на этническую чистку армян Нагорного Карабаха. Министр иностранных дел Армении подчеркнул императив четких действий международных партнеров по прекращению бесчеловечной блокады народа Нагорного Карабаха.
Стороны также обменялись мнениями о завершившейся 19 декабря наблюдательной миссии ЕС и об осуществлении новой возможной миссии.
На встрече были также затронуты региональные вопросы, армяно-австрийское сотрудничество в международных организациях и продвижение общих повесток.