ԵՄ-ն մտադիր է դիտորդական նոր առաքելություն ուղարկել Հայաստան. Ազատություն
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵվրամիությունը մտադիր է մեկ ամսից դիտորդական նոր առաքելություն ուղարկել Հայաստան, այս անգամ ոչ թե երկու ամսով, այլ`առնվազն երկու տարով:
Այս մասին հայտնում է «Ազատություն»-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին:
Նշվում է, որ դեռ անցած շաբաթ այս նախագիծն ընդունվել է Եվրոպական խորհրդի Քաղաքական ու անվտանգության հանձնաժողովում, երեկ էլ հաստատվել դիտորդական առաքելություններով զբաղվող հիմնական կառույցում՝ Ճգնաժամերի կառավարման քաղաքացիական հարցերի հանձնախմբում: Ընդ որում, ի տարբերություն անցած հոկտեմբերին ուղարկած քառասուն հոգանոց խմբի, որը տեղակայվել էր հայ-ադրբեջանական սահմանին, այս անգամ եվրոպացի դիտորդները պարեկություն կանեն Հայաստանի ողջ տարածքում: Նախորդ առաքելության նման, այս անգամ էլ նրանք անզեն կլինեն:
Թե կոնկրետ քանի դիտորդ է ժամանելու, պաշտոնապես դեռ չի հաղորդվում: Ըստ «Ազատության» տեղեկությունների, սակայն, նոր առաքելության կազմում կլինի մոտավորապես երկու հարյուր եվրոպացի մասնագետ:

ЕС намерен направить в Армению новую наблюдательную миссию: «Азатутюн»
Евросоюз намерен через месяц направить в Армению новую наблюдательную миссию, на этот раз не на два месяца, а, по меньшей мере, на два года.
Об этом сообщает Радио «Азатутюн» со ссылкой на свои источники.
Отмечается, что на прошлой неделе этот проект был принят комитетом по политике и безопасности Европейского Совета, вчера его одобрила главная структура, занимающаяся наблюдательными миссиями, - комитет по гражданским делам антикризисного управления. Более того, в отличие от группы из 40 человек, направленной в октябре прошлого года, которая была дислоцирована на армяно-азербайджанской границе, на этот раз европейские наблюдатели будут патрулировать всю территорию Армении. Как и в случае с предыдущей миссии, и в этот раз они будут безоружны.
Сколько прибудет наблюдателей, официально пока не сообщается. Однако, согласно информации «Азатутюн», в составе новой миссии будет около двухсот европейских специалистов.