ՀՀ ֆինանսների նախարարն ընդունել է ՎԶԵԲ պատվիրակությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյսօր՝ հունվարի 16-ին, ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հանդիպել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) քաղաքականության և գործընկերության հարցերով փոխնախագահ Մարկ Բոումենի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ՎԶԵԲ Արևելյան Եվրոպայի և Կովկասի հարցերով գործադիր տնօրեն Մատտեո Պատրոնեն, ՎԶԵԲ Կովկասի հարցերով տնօրեն Կատարինա Բյորլին Հանսենը, ՎԶԵԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Գեորգի Ախալկացին և ՀՀ ՖՆ ներկայացուցիչներ:
Նախարար Հովհաննիսյանը, ողջունելով հյուրերին, իր խոսքում կարևորել է ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցությունը, մասնավորապես Հայաստանի համար առանցքային նշանակություն ունեցող ոլորտներում ՎԶԵԲ-ի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը:
ՎԶԵԲ փոխնախագահ Բոումենն իր հերթին շնորհավորել է նախարար Հովհաննիսյանին պատասխանատու պաշտոնի ստանձման առթիվ և մաղթել արգասաբեր գործունեություն:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՎԶԵԲ կողմից ֆինանսնավորվող ինչպես ընթացիկ, այնպես էլ առաջիկա ծրագրերին՝ պետական և մասնավոր ոլորտներում: Կողմերը մտքեր են փոխանակել նոր պոտենցիալ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ, մասնավորապես խոսվել է մասնավոր հատվածին պետական աջակցության հարցերում համատեղ ծրագրերի մշակման և փորձի փոխանակման անհրաժեշտության մասին:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել փոխգործակցությունը հարաբերությունների հետագա խորացման ուղղությամբ:

Министр финансов РА принял делегацию ЕБРР
Поддержи А1+!Министр финансов Армении Ваге Ованнисян 16 января встретился с делегацией во главе с вице-президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) по политике и партнерству Марком Боуманом.
На встрече также присутствовали исполнительный директор ЕБРР по Восточной Европе и Кавказу Маттео Патроне, региональный директор ЕБРР по Кавказу Катарина Бьорлин Хансен, глава ереванского офиса ЕБРР Георгий Ахалкаци и представители министерства финансов Армении.
Министр Ованнисян, приветствуя гостей, подчеркнул важность сотрудничества с ЕБРР, в частности, реализуемых при поддержке ЕБРР проектов по ключевым для Армении направлениям.
Вице-президент ЕБРР Боумен поздравил министра Ованнисяна с вступлением на ответственную должность и пожелал ему плодотворной деятельности.
В ходе встречи были затронуты как текущие, так и предстоящие проекты, финансируемые ЕБРР в государственном и частном секторах. Стороны обменялись идеями по расширению сотрудничества по новым потенциальным направлениям, в частности, поговорили о необходимости разработки совместных программ и обмена опытом в вопросах государственной поддержки частного сектора.