Մենք այն երկրները չենք, որ նման «ճոխություն» կարող ենք մեզ թույլ տալ․ Խաչատուրյանը՝ Էստոնիայի նախագահին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԷստոնիայի Հանրապետության նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել աշխատանքային այցով այդ երկիր ժամանած Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է երկու երկրների պատվիրակությունների հանդիպումն ընդլայնված կազմով: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսը, ողջունելով նախագահ Վահան Խաչատուրյանին, նշել է, որ իր համար շատ սպասված էր այս հանդիպումը, քանի որ հայ-էստոնական հարաբերություններն ունեն լավագույն ավանդույթներ և զարգացման մեծ ներուժ։ Էստոնիայի նախագահը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ Էստոնիայում կա թեկուզ փոքր, բայց շատ ակտիվ հայկական համայնք։ Ալար Կարիսն առանձնահատուկ շեշտել է, որ հայերն Էստոնիայի օրինակելի ու օրինապահ քաղաքացիներ են:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել նման բարձր մակարդակի հանդիպման կարևորությունը։ «Ներկայում Հայաստանը գտնվում է բավականին բարդ իրավիճակում, այնուամենայնիվ, ես սիրով ընդունել եմ Ձեր հրավերն այցելել Էստոնիա, քանի որ կարծում եմ, որ մեր երկկողմ հարաբերություններում նախագահական այցերի շուրջ 20-ամյա ընդմիջումը որևէ կերպ չի համապատասխանում երկու երկրների ու ժողովուրդների ջերմ բարեկամական հարաբերությունների ոգուն: Կարծում եմ՝ մենք այն երկրները չենք, որ նման «ճոխություն» կարող ենք մեզ թույլ տալ, և այդ բացթողումը պետք է հնարավորինս ակտիվ կերպով լրացնել և սերտացնել մեր կապերը»,- նշել է նախագահ Խաչատուրյանը:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Խաչատուրյանն էստոնացի պաշտոնակցին է ներկայացրել հայ-ադրբեջանական և տարածաշրջանային հիմնախնդիրները, Լաչինի հումանիտար միջանցքի շրջափակման և դրա հետևանքների վերաբերյալ մանրամասները։ Այս համատեքստում Վահագն Խաչատուրյանը գոհունակություն է հայտնել Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ Էստոնիայի հստակ դիրքորոշման համար։
Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսը վստահեցրել է, որ Էստոնիան՝ որպես առանձին երկիր և որպես ԵՄ անդամ, փորձում է հնարավորինս անկողմնակալ միջնորդական ջանքեր ներդնել՝ Հարավային Կովկասում կայուն և հարատև խաղաղության հաստատման համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-էստոնական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, նախանշվել փոխգործակցության հեռանկարային ուղղությունները՝ մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, թվայնացման, կիբերանվտանգության, սահմանային անվտանգության համակարգերի ներդրման ոլորտները:

Мы не те страны, которые могут позволить себе такую «роскошь»: Хачатурян – президенту Эстонии (видео)
Поддержи А1+!В резиденции президента Эстонской Республики состоялась приватная беседа президента Эстонии Алара Кариса и президента Армении Ваагна Хачатуряна, прибывшего с рабочим визитом в Эстонскую Республику, после чего состоялась встреча делегаций двух стран в расширенном составе.
Президент Эстонии Алар Карис, приветствуя президента Ваагна Хачатуряна, отметил, что эта встреча была для него долгожданной, так как армяно-эстонские отношения имеют лучшие традиции и большой потенциал для развития. Президент Эстонии с удовлетворением отметил, что в Эстонии существует небольшая, но очень активная армянская община. Алар Карис особо подчеркнул, что армяне являются образцовыми и законопослушными гражданами Эстонии.
Президент Ваагн Хачатурян поблагодарил за приглашение и теплый прием, подчеркнув важность встречи на таком высоком уровне.
«В настоящее время Армения находится в достаточно сложном положении, однако я с радостью принял Ваше приглашение посетить Эстонию, так как считаю, что 20-летний перерыв в визитах президентов в наших двусторонних отношениях никоим образом не соответствует духу теплых дружеских отношения между двумя странами и народами. Я думаю, что мы не те страны, которые могут позволить себе такую «роскошь», и мы должны как можно активнее восполнить этот пробел и укрепить наши связи», - отметил президент Хачатурян.
В ходе встречи президент Хачатурян представил своему эстонскому коллеге армяно-азербайджанские и региональные вопросы, подробности блокады Лачинского гуманитарного коридора и ее последствия. В этом контексте Ваагн Хачатурян выразил удовлетворение четкой позицией Эстонии в отношении разблокирования Лачинского коридора.
Президент Эстонии Алар Карис заверил, что Эстония как отдельная страна и как член ЕС старается прилагать максимально беспристрастные посреднические усилия для установления стабильного и прочного мира на Южном Кавказе.
Был обсужден широкий круг вопросов, касающихся армяно-эстонского сотрудничества, были намечены перспективные направления сотрудничества, в частности, в сферах высокотехнологичной промышленности, цифровизации, кибербезопасности и внедрения систем охраны границ.