Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Էստոնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն Էստոնիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է Էստոնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ` հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Մերձբալթյան երկրներում Հայաստանի դեսպան Հովհաննես Իգիթյանը և Հայ առաքելական եկեղեցու Մերձբալթյան երկրների թեմի առաջնորդ Տեր Վարդան եպիսկոպոս Նավասարդյանը։
Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունելով ներկաներին՝ կարևորել է Էստոնիայի և Մերձբալթյան երկրների հետ բազմաշերտ հարաբերությունները սերտացնելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: Այս համատեքստում նախագահն ընդգծել է բարձր մակարդակի շփումների ակտիվացումն ինչպես Արևելյան գործընկերության, այնպես էլ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից։
Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է հայաստանյան և տարածաշրջանային ընդհանուր իրավիճակին, նախորդ տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ադրբեջանական կողմի ագրեսիային, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը, տարածաշրջանում կայուն և արժանապատիվ խաղաղության, հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ Հայաստանի որդեգրած սկզբունքներին։
Մերձբալթյան երկրների թեմի առաջնորդ Տեր Վարդան եպիսկոպոս Նավասարդյանը ողջունելով նախագահին շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար և ընդգծել հայկական համայնքների համար նման մակարդակի այցելությունների և շփումների կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում անմիջական մթնոլորտում համայնքի ներկայացուցիչները Հանրապետության նախագահին հղել են իրենց հուզող հարցերը, բարձրացրել որոշ խնդիրներ: Քննարկում է ծավալվել նաև Հայաստանի, Սփյուռքի, հայկական համայնքների և կառույցների միջև արդյունավետ ու սերտ փոխգործակցության զարգացման առարկայական հնարավորությունների և առկա ներուժի լիարժեք իրացման շուրջ։

Президент Ваагн Хачатурян встретился с представителями армянской общины Эстонии (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в ходе рабочего визита в Эстонию встретился с представителями армянской общины Эстонии. На встрече также присутствовали посол Армении в странах Балтии Ованнес Игитян и глава епархии стран Балтии Армянской Апостольской церкви епископ Вардан Навасардян.
Приветствуя собравшихся, президент Хачатурян подчеркнул готовность Армении укреплять многоплановые отношения с Эстонией и странами Балтии. В этом контексте президент подчеркнул активизацию контактов на высшем уровне как с точки зрения соглашения Восточного партнерства, так и развития двусторонних отношений.
Президент Республики коснулся общей ситуации в Армении и в регионе, агрессии Азербайджана против территориальной целостности Армении в сентябре прошлого года, блокады Лачинского коридора, принципов, принятых Арменией в отношении установление прочного и достойного мира в регионе и добрососедских отношений с соседями.
Епископ Вардан Навасардян приветствовал президента и поблагодарил его за встречу, подчеркнув важность визитов и контактов такого уровня для армянских общин.
В ходе встречи, прошедшей в непринуждённой обстановке, представители диаспоры выразили президенту республики свои опасения и подняли ряд вопросов. Также состоялось обсуждение возможностей развития эффективного и тесного сотрудничества между Арменией и структурами общин армянской диаспоры и полной реализации имеющегося потенциала.