Արցախը հայտնվել է էներգետիկ ճգնաժամում. Օպերատիվ շտաբի նիստում քննարկվել են էներգախնայողական ռեժիմի անցնելու միջոցառումները
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի ունեցած շտաբի նիստում քննարկվել են հանրապետությունում ստեղծված էներգետիկ ճգնաժամի պայմաններում բնակչության նվազագույն էներգետիկ կարիքների շարունակական բավարարմանն ու կենսական նշանակության օբյեկտների անխափան գործունեության ապահովմանը վերաբերող հարցեր: Հայտնում է ԱՀ կառավարությունը։
Հունվարի 9-ից ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքից անջատվել է Հայաստանից դեպի Արցախ էներգասնուցումը: Ադրբեջանական կողմը հնարավորություն չի տալիս մասնագետներին մոտենալ և հասկանալ պատճառները՝ անհրաժեշտության դեպքում վթարավերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու համար: Արցախի 120 հազար բնակչությունը փաստացի զրկված է անխափան էներգամատակարարման հնարավորությունից: Հանրապետությունում ներկայումս էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը բավարարվում է միայն ներքին՝ խիստ սահմանափակ ռեսուրսների հաշվին: Հունվարի 10-ից հանրապետությունում իրականացվում են հովհարային անջատումներ:
Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ էներգամատակարարման հետ կապված բավականին բարդ իրավիճակ է ստեղծվել և պետք է այնպիսի քայլեր ձեռնարկվեն, որոնք թույլ կտան հնարավորինս երկարաժամկետ ապահովել բնակչության նվազագույն էներգետիկ կարիքները:
Պետնախարարը հանձնարարել է ոլորտի պատասխանատուներին սեղմ ժամկետներում էներգախնայողական ռեժիմի անցնելու և էլեկտրաէներգիայի սպառումն առավելագույնս նվազեցնելու վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացնել:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև տնտեսական ծանր վիճակի և հիմնարկ-ձեռնարկությունների գործունեության դադարեցման հետևանքով աշխատանքը կորցրած քաղաքացիների խնդրին, քննարկվել են նրանց զբաղվածությանը վերաբերող հարցեր: Պետնախարարը հանձնարարել է այս խնդրի հետ կապված ևս առաջարկություններ ներկայացնել:
Զեկուցվել է նաև պարենային մի խումբ ապրանքատեսակաների համար կտրոնային համակարգի ներդրման տեխնիկական և կազմակերպչական աշխատանքների ընթացքը: Նշվել է, որ դրանք իրականացվում են ըստ սահմանված ժամանակացույցի:
Նախատեսվում է, որ առաջնային նշանակության մի քանի ապրանքատեսակների համար կտրոնային համակարգը կսկսի գործել հունվարի 20-ից:

В Арцахе энергетический кризис: на заседании Оперативного штаба обсуждались меры по переходу на режим энергосбережения
На заседании штаба, состоявшемся 13 января под руководством государственного министра Республики Арцах, начальника Оперативного штаба Рубена Варданяна, были обсуждены вопросы, касающиеся непрерывного удовлетворения минимальных энергетических потребностей населения в условиях создавшегося в Республике энергетического кризиса и обеспечения бесперебойной работы жизненно важных объектов.
С 9 января на подконтрольной Азербайджану территории отключено энергоснабжение от Армении до Арцаха. Азербайджанская сторона не допускает специалистов к этому месту для проведения в случае необходимости аварийно-восстановительных работ. 120-тысячное население Арцаха практически лишено бесперебойного энергоснабжения. В настоящее время потребность в электроэнергии в республике удовлетворяется лишь за счет очень ограниченных внутренних ресурсов страны. С 10 января в республике проводятся веерные отключения электроэнергии.
В ходе заседания госминистр Рубен Варданян отметил, что в сфере энергоснабжения сложилась достаточно сложная ситуация и необходимо предпринимать такие шаги, которые позволят как можно дольше обеспечивать минимальные энергетические потребности населения.
Государственный министр поручил руководителям отрасли представить в короткие сроки предложения по переходу на режим энергосбережения и максимальному снижению потребления электроэнергии.
Также обсуждались вопросы трудоустройства граждан, потерявших работу в связи со сложной экономической ситуацией и приостановлением деятельности учреждений и предприятий. Рубен Варданян поручил представить больше рекомендаций, связанных с этим вопросом.
Был доложен ход технических и организационных работ по внедрению системы талонов на определенную группу продуктов питания