Մեծ Բրիտանիան թարմացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նկատմամբ զենքի էմբարգոյի ուղեցույցը
Մեծ Բրիտանիայի Արտաքին գործերի և միջազգային զարգացման հարցերի նախարարությունը և Արտահանումերի վերահսկման միացյալ վարչությունը թարմացրել են Հայաստանի և Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառվող զենքի էմբարգոյի վերաբերյալ իրենց ուղեցույցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ փոփոխությամբ հստակեցվում է հետևյալը.
«Ռազմական սարքավորումների ցանկում ներառված ապրանքների մատակարարումն այլ վերջնական օգտագործողներին, ինչպիսին են մարդասիրական, խաղաղապահ, հետազոտական կամ լրատվական կազմակերպությունները, չեն համարվի էմբարգոյի ենթակա, եթե չկա որևէ պետության զինված ուժերի, ոստիկանության կամ անվտանգության ուժերի նկատմամբ դիվերսիայի հստակ վտանգ»։
1992 թվականի փետրվարին ԵԱՀԿ-ն բոլոր մասնակից երկրներից պահանջել էր էմբարգո սահմանել «Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում մարտական գործողություն իրականացնող ուժերին զենքի և զինամթերքի բոլոր մատակարարումների վրա»։ Այս էմբարգոն դեռ գործում է։
2014 թվականի հուլիսի 2-ին Միացյալ Թագավորությունը հստակեցրել էր, որ զենքի էմբարգոն տարածվում է Միացյալ Թագավորության ռազմական ցուցակի (որը հանդիսանում է Միացյալ Թագավորության արտահանման ռազմավարական հսկողության ցուցակների մի մասը) բոլոր ապրանքների և տարրերի արտահանման, մատակարարման կամ առաքման վրա, որոնք կարող են օգտագործվել Լեռնային Ղարաբաղի շրջանում կամ Ադրբեջանի և Հայաստանի ցամաքային սահմանին:

Великобритания обновила руководство в отношении эмбарго на поставки оружия Армении и Азербайджану
Поддержи А1+!Министерство иностранных дел и международного развития Великобритании и Совместное управление экспортного контроля обновили свои рекомендации в отношении эмбарго на поставки оружия в Армению и Азербайджан. Как сообщает «Арменпресс», поправка уточняет следующее.
«Поставки перечисленных видов военной техники другим конечным пользователям, таким как гуманитарные, миротворческие, исследовательские или информационные организации, не будут считаться подпадающими под действие эмбарго, если только не существует явного риска саботажа против вооруженных сил, полиции или сил безопасности государства».
В феврале 1992 года ОБСЕ потребовала от всех стран-участниц ввести эмбарго на «все поставки оружия и боеприпасов силам, ведущим боевые действия на территории Нагорного Карабаха». Это эмбарго действует до сих пор.
2 июля 2014 года Соединенное Королевство уточнило, что эмбарго на оружие распространяется на экспорт, предоставление или поставку всех товаров и элементов из военного списка Соединенного Королевства (который является частью списков стратегического экспортного контроля Соединенного Королевства), которые могут быть использованы в районе Нагорного Карабаха или на сухопутной границе Азербайджана и Армении.