Նիդերլանդների կոալիցիոն կուսակցությունները դեպի Արցախ օդային կամուրջ հաստատելու մասին հարց են ուղղել ԱԳ նախարարին
Նիդերլանդների կոալիցիոն կուսակցությունները դեպի Արցախ օդային կամուրջ հաստատելու մասին հարց են ուղղել երկրի ԱԳ նախարարին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների ֆեդերացիայից:
Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների ֆեդերացիան իր զորակցությունն է հայտնել ծանր կացության մեջ հայտնված արցախահայությանը և տեղեկացրել, որ Նիդերլանդների կառավարական կոալիցիայի երկու կուսակցության արտաքին քաղաքական հարցերով խոսնակներ Ագնես Մյուլդերը (Agnes Mulder – CDA) և Դոն Սեդերը (Don Ceder – ChristenUnie) հարցեր են հղել երկրի արտաքին գործերի նախարար Վոպկե Հուկստրային՝ (Wopke Hoekstra)՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում սննդի և դեղամիջոցների ստեղծված պակասի վերաբերյալ:
Ֆեդերացիան հրապարակել է նախարարին երկու կուսակցության արտաքին քաղաքական հարցերով խոսնակների հղած հարցերը: Նրանք նախարարից, մասնավորապես, հետաքրքրվել են, թե արդյոք ծանո՞թ է տեղեկատվությանը, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով Լեռնային Ղարաբաղը տառապում է սննդի և դեղորայքի պակասից, կամ, օրինակ՝ նախարարը կիսո՞ւմ է Հայաստանի կառավարության մտահոգությունները, որ շրջափակումը կարող է հումանիտար ճգնաժամի հանգեցնել Լեռնային Ղարաբաղում:
Երկու կուսակցությունների արտաքին քաղաքական հարցերով խոսնակները ԱԳ նախարարից նաև հետաքրքրվել են, թե ի՞նչ լրացուցիչ ջանքեր կարող են գործադրել Նիդերլանդները և Եվրամիությունը Լեռնային Ղարաբաղին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար, հնարավո՞ր է օդային կամուրջ բացել դեպի Լեռնային Ղարաբաղ՝ սննդամթերքի և դեղորայքի մատակարարումն ապահովելու համար։
Նրանք նաև հարցրել են՝ ճի՞շտ է, որ Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին հորդորել են կրկին ապահովել մարդկանց և ապրանքների ազատ և անվտանգ տեղաշարժը միջանցքով: Եթե ​​այո, ապա ինչպիսի՞ն է եղել Ադրբեջանի արձագանքը։
Ուրիշ ի՞նչ հնարավորություններ ունի Նիդերլանդները՝ Ադրբեջանին համոզելու, որ այն Լաչինի միջանցքը կրկին հասանելի դարձնի։
Ագնես Մյուլդերը և Դոն Սեդերը հետաքրքրվել են նաև, թե ո՞ր բնապահպանական կազմակերպությունն է պատասխանատու Լաչինի միջանցքի շրջափակման համար և ինչպիսի՞ն է այդ կազմակերպության կարգավիճակը Ադրբեջանում։ Այդ կազմակերպությունները նախկինում նման գործողություններ ձեռնարկե՞լ են։
Հարցերից են նաև՝ ի՞նչն է պատճառը, որ տեղակայված ռուս զինվորները չեն ապահովում Լաչինի միջանցքում անխափան տեղաշարժը, որքանո՞վ են փոխվել Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները Ուկրաինայում գործողություններից սկսվելուց հետո։
Նրանք նաև հետաքրքրվել են, թե նախարարը կիսո՞ւմ է արդյոք իրենց այն տեսակետը, որ Եվրամիությունը և ՄԱԿ-ը պետք է ավելի մեծ դեր խաղան տարածաշրջանում՝ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու համար, եթե ​​այո, ապա ինչպե՞ս դրան կարելի է հասնել, արդյո՞ք տարբերակ է ԵՄ նոր դիտորդական առաքելություն սկսել Լաչինի միջանցքի տարածքում:
Նշվում է, որ Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների ֆեդերացիան շարունակում է իրազեկման արշավը և պայքարը Լաչինի միջանցքի շուտափույթ վերաբացման ուղղությամբ։

Коалиционные партии Нидерландов обратились к главе МИД по вопросу об установлении воздушного моста в Арцах
Поддержи А1+!Коалиционные партии Нидерландов обратились к министру иностранных дел страны по вопросу об установлении воздушного моста в Арцах. Как передает Арменпресс, об этом сообщила Федерация армянских организаций Нидерландов (FAON).
Федерация армянских организаций Нидерландов выразила поддержку арцахским армянам, находящимся в тяжелом положении, и сообщила, что представители двух партий правительственной коалиции Нидерландов Агнес Малдер (Agnes Mulder – CDA) и Дон Седер (Don Ceder – ChristenUnie) направили вопросы министру иностранных дел страны Вопке Хукстре по поводу нехватки продовольствия и медикаментов в Нагорном Карабахе из-за блокады Лачинского коридора.
FAON опубликовала вопросы, направленные министру спикерами двух партий по вопросам внешней политики. В частности, у министра спросили, знаком ли он с информацией о том, что из-за блокады Лачинского коридора Нагорный Карабах страдает от нехватки продовольствия и медикаментов, или, например, разделяет ли министр опасения армянского правительства, согласно которому блокада может привести к гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе.
Официальные представители внешнеполитических ведомств двух сторон также поинтересовались у главы МИД, какие дополнительные усилия могут предпринять Нидерланды и Евросоюз для оказания гуманитарной помощи Нагорному Карабаху, возможно ли открытие воздушного моста в Нагорный Карабах для обеспечения поставок продовольствия и лекарственных средств.
Они также спросили, правда ли, что Европейский Союз и США призвали Азербайджан обеспечить свободное и безопасное перемещение людей и товаров по коридору. Если да, то какова была реакция Азербайджана?
Какие еще возможности есть у Нидерландов, чтобы убедить Азербайджан снова сделать Лачинский коридор доступным?
Агнес Малдер и Дон Седер также поинтересовались, какая природоохранная организация несет ответственность за блокирование Лачинского коридора и каков статус этой организации в Азербайджане. Принимали ли эти организации подобные меры ранее?
Среди вопросов также: по какой причине дислоцированные российские военные не обеспечивают бесперебойного передвижения в Лачинском коридоре, насколько изменились отношения между Россией и Арменией с начала операции в Украине?
Они также поинтересовались, разделяет ли министр их мнение о том, что Европейский Союз и Организация Объединенных Наций должны играть более важную роль в регионе для достижения устойчивого мира на Южном Кавказе, и если да, то как этого можно достичь. Возможен ли запуск новой миссии наблюдателей ЕС в районе Лачинского коридора?
Отмечается, что Федерация армянских организаций Нидерландов продолжает информационную кампанию и борьбу за скорейшее открытие Лачинского коридора.