Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության ԱԳ նախարարի հետ
Հունվարի 12-ին Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության ԱԳ նախարար Ժան Ասելբորնի հետ:
Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից կեղծ բնապահպանական հիմնավորումներով Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի` Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամին: ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն ոտնահարում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմն իր գործողություններով նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտումների ենթարկելու Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը՝ այս համատեքստում կարևորելով միջազգային հանրության հստակ կոչերը և հասցեական քայլերը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Հայաստանի ու Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարներն անդրադարձ են կատարել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ` Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին:

Арарат Мирзоян провёл телефонный разговор с министром иностранных дел Великого Герцогства Люксембург
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 12 января провел телефонный разговор с министром иностранных дел Великого Герцогства Люксембург Жаном Ассельборном.
Арарат Мирзоян обратил внимание своего коллеги на гуманитарный кризис, который возник вследствие перекрытия Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром, Лачинского коридора, по надуманным экологическим соображениям. Министр иностранных дел Республики Армения отметил, что Азербайджан грубо нарушает положения Заявления от 9 ноября 2020 года и международное гуманитарное право.
Глава МИД Армении отметил, что азербайджанская сторона своими действиями стремится подвергнуть армян Нагорного Карабаха этнической чистке. Арарат Мирзоян подчеркнул в этом контексте важность четких призывов и адресных шагов международного сообщества.
В ходе телефонного разговора министры иностранных дел Армении и Люксембурга коснулись перспектив развития как двусторонних отношений, так и отношений Армения-ЕС.