ՀԱՊԿ Քարտուղարության իրավասությունների շրջանակը չի ներառում Հավաքական անվտանգության խորհրդի անդամների հայտարարությունների մեկնաբանումը․ ՀՀ ԱԳՆ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի պատասխանը «Սիվիլնեթ»-ի հարցին․
Հարց. Երեկ ՀԱՊԿ քարտուղարությունը հանդես էր եկել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում զորավարժությունների չեղարկման հարցի առնչությամբ մեկնաբանությամբ: Ինչ կարող եք ասել դրա վերաբերյալ:
Պատասխան. Առաջին հերթին կցանկանայինք նշել, որ Քարտուղարության՝ որպես ՀԱՊԿ աշխատանքային մարմնի, իրավասությունների շրջանակը չի ներառում կազմակերպության բարձրագույն մարմնի՝ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի անդամների հայտարարությունների մեկնաբանումը։
ՀԱՊԿ անդամ երկրները Քարտուղարությունից չեն ակնկալում իրենց գործողությունների և որոշումների որևէ ըմբռնում։
Քարտուղարության խնդիրները հստակորեն սահմանված են Կազմակերպության կանոնադրական փաստաթղթերում: Քարտուղարությունը Կազմակերպության մարմինների գործունեության կազմակերպչական, տեղեկատվական, վերլուծական և խորհրդատվական ապահովման աշխատանքային մարմին է:
Կոչ ենք անում Կազմակերպության նորանշանակ գլխավոր քարտուղարին Քարտուղարության մեկնաբանության փաստի վերաբերյալ մանրակրկիտ ուսումնասիրություն անցկացնել՝ դրա կրկնությունը թույլ չտալու նպատակով:

В компетенцию Секретариата ОДКБ, не входит комментирование заявлений членов Совета коллективной безопасности ОДКБ: МИД РА
Об этом в ответ на запрос агентства «Сивилнет» заявил пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян, коснувшись комментария Секретариата ОДКБ по поводу отмены учений организации в Армении.
«В компетенцию Секретариата, как рабочего органа ОДКБ, не входит комментирование заявлений членов СКБ ОДКБ - высшего органа Организации.
Государства-члены ОДКБ не ожидают от Секретариата какого-либо понимания своих действий и решений», - отметил Унанян.
По его словам, задачи Секретариата четко определены в уставных документах ОДКБ. «Секретариат - это рабочий орган для осуществления организационного, информационного, аналитического и консультативного обеспечения деятельности органов Организации.
Призываем новоназначенного Генерального Секретаря Организации провести скрупулезную проверку факта комментария Секретариата с целью недопущения повторения подобного», - прокомментировал Унанян.