Միրզոյանը շվեդ գործընկերոջը ներկայացրել է ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀունվարի 11-ին Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Թոբիաս Բիլստրյոմի հետ՝ հայտնում է ԱԳՆ-ն։
Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է գործընկերոջը ԵՄ խորհրդում նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի` Լաչինի միջանցքի արգելափակման և դրա հետևանքով ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները:
ՀՀ ԱԳ նախարարն նշել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները հանդիսանոմ են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունների խախտում, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ ոտնահարում:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև 2022թ. դեկտեմբերի 19-ին ավարտված ԵՄ դիտորդական առաքելությանը: Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել առաքելության կատարած աշխատանքները:

Мирзоян представил своему шведскому коллеге гуманитарный кризис в НК
11 января состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Королевства Швеция Тобиасом Бильстремом.
Арарат Мирзоян поздравил своего коллегу с принятием председательства Совета ЕС.
Стороны обсудили ряд вопросов, касающихся региональной безопасности.
Министр Мирзоян представил собеседнику подробности блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром, и возникшего в результате гуманитарного кризиса. Министр иностранных дел Армении отметил, что действия Азербайджана являются нарушением обязательств, взятых на себя заявлением от 9 ноября 2020 г., а также грубым попиранием международного гуманитарного права.
Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость немедленных шагов со стороны международного сообщества с целью предотвращения проводимой Азербайджаном политики этнической чистки в отношении 120 тысяч армян Нагорного Карабаха.
В ходе телефонного разговора стороны коснулись также наблюдательной миссии ЕС, завершившейся 19 декабря 2022 года. Министр Мирзоян высоко оценил работу, проделанную миссией.