Գևորգ Կոստանյանի ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հայցադիմումը վարույթ է ընդունվել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ քսաներեքերորդ հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարանը 2023 թվականի հունվարի 3-ին վարույթ է ընդունել: Հայցադիմումը Դատախազության կողմից դատարան էր ներկայացվել 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջել է ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գ.Կ.-ից և նրա հետ փոխկապակցված երեք անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել.
․ Երևան քաղաքում գտնվող մեկ բնակարան, Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր և Ջրվեժ համայնքներում գտնվող երկու առանձնատուն, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որը կազմում է 363 մլն 565 հազար դրամ.
․173 մլն 947 հազար 38 դրամ՝ որպես ստացված ապօրինի եկամուտների մնացորդ.
․276 մլն 193 հազար 454 դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:

Удовлетворен иск о конфискации у Геворга Костаняна имущества незаконного происхождения
Антикоррупционный суд Армении 3 января 2023 года принял к рассмотрению 23-й иск о конфискации имущества незаконного происхождения. Иск был подан в суд прокуратурой 21 декабря 2022 года.
«Управление по конфискации незаконного имущества генеральной прокуратуры потребовало произвести конфискацию в пользу Республики Армения от бывшего генерального прокурора Г.К. и трех аффилированных с ним лиц:
- одна квартира в г. Ереване, два частных дома в общинах Цахкадзор и Джрвеж Котайкской области, а в случае невозможности - их средняя рыночная стоимость, которая составляет 363 млн 565 тыс драмов.
- 173 млн 947 тыс 38 драмов в качестве остатка от полученных незаконных доходов.
- 276 млн 193 тыс 454 драма, не обоснованных законным доходом лица, имеет незаконное происхождение, передано добросовестному приобретателю или не может быть идентифицировано и конфисковано», - говорится в сообщении прокуратуры.