Շրջափակման դժվարությունները չեն կոտրել մարդկանց ոգին․ Ռուբեն Վարդանյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի ունեցած շտաբի նիստում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման պայմաններում բնակչության առաջնային կարիքների ապահովմանը վերաբերող մի շարք հրատապ հարցեր՝ հայտնում են պետնախարարի աշխատակազմից։
Այս համատեքստում կարևորվել է կտրոնային համակարգի ներդրումը, ինչը հնարավորություն կտա առավելագույնս համաչափ բաշխել առկա պարենային ապրանքները: Նշվել է, որ արդեն մշակվել են համակարգի ներդրման մեխանիզմները: Սկզբնական շրջանում այն նախատեսվում է կիրառել առաջնային նշանակության մի քանի ապրանքատեսակների համար: Ներկայում իրականացվում են տեխնիկական և կազմակերպչական աշխատանքներ՝ առաջիկա օրերի ընթացքում կտրոնային համակարգի անցնելու համար:
Նիստի ընթացքում տեղեկություններ են ներկայացվել օպերատիվ շտաբի անդամների՝ շրջաններ կատարած այցերի և բնակչության հետ ունեցած հանդիպումների մասին: Նշվել է, որ բարձրացված հիմնական հարցերից մեկը վերաբերել է հենց կտրոնային համակարգի ներդրմանը:
Պետնախարարը հանձնարարել է ամփոփել հանդիպումների ընթացքում բնակչության կողմից բարձրացված հարցերը, տարբերակել խնդիրները և քննարկել դրանց լուծման հնարավորությունները. «Այս հանդիպումները ցույց են տվել, որ շրջափակման դժվարությունները չեն կոտրել մարդկանց ոգին: Բարձրացվել են երեք խումբ հարցեր՝ կոնկրետ բնակավայրին վերաբերող տեղական խնդիրներ, ընդհանուր խնդիրներ, որոնք համակարգային լուծումներ են պահանջելու, և բողոք-դժգոհություններ: Կան նաև հրատապ խնդիրներ, որոնց պետք է առաջնային կարգով լուծումներ տրվեն», -ասել է նա:
Պետնախարարին ներկայացվել է նաև ճանապարհների իրավիճակը, ձյան մաքրման աշխատանքների կազմակերպման ընթացքը: Զեկուցվել է, որ ադրբեջանական «էկոակտիվիստների» կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու արգելափակման հետևանքով հնարավոր չէ իրականացնել մայրուղու ամբողջական մաքրումը, և մի մեծ հատված մնում է չմաքրված՝ վնասելով ճանապարհի որակը:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով ծանր հիվանդների տեղափոխման, ինչպես նաև անչափահաս երեխաներ ունեցող՝ կիսված ընտանիքների միավորման հնարավորություններին: Կարևորվել է այս ուղղություններով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հետ համագործակցված աշխատանքը:
Անդրադարձ է եղել նաև կանխիկի դրամաշրջանառության հետ կապված խնդիրներին: Պետնախարարը հանաձնարարել է քայլեր ձեռնարկել՝ առկա հնարավորությունների շրջանակում իրավիճակը կարգավորելու առումով: Կարևորվել է բնակչության շրջանում իրազեկման աշխատանքների իրականացումը, որպեսզի մարդիկ խուսափեն մեծ ծավալի գումարի կանխիկացումից և կանխիկը պահելուց:
Զեկուցվել է նաև պարենային ապրանքների, դեղորայքի, բենզինի և դիզելային վառելիքի շուկաներում ընթացիկ իրավիճակը: Ներկայացվել են էներգամատակարարման, ջրամատակարարման և ենթակառուցվածքների անխափան աշխատանքն ապահովելու ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:

Трудности блокады не сломили дух народа: Рубен Варданян
Поддержи А1+!На заседании Оперативного штаба, состоявшегося 9 января под руководством государственного министра Республики Арцах, начальника штаба Рубена Варданяна, был обсужден ряд актуальных вопросов, касающихся обеспечения первостепенных потребностей населения в условиях продолжающейся блокады Арцаха со стороны Азербайджана
В этом контексте было подчеркнуто введение системы талонов, которая позволит распределять имеющиеся продовольственные товары. Было отмечено, что механизмы внедрения системы уже разработаны. Первоначально планируется применить их к нескольким видам продукции первостепенной важности. В настоящее время ведутся технические и организационные работы с целью перехода на эту систему уже в ближайшие дни.
На заседании была представлена информация о поездках членов оперативного штаба в регионы и встречах с населением. Один из основных затронутых вопросов был связан с введением талонной системы.
Государственный министр поручил обобщить вопросы, поднятые населением в ходе встреч, выделить проблемы и обсудить возможности их решения.
«Эти встречи показали, что трудности блокады не сломили дух народа. Были подняты три группы вопросов: локальные проблемы, связанные с конкретным населенным пунктом, общие проблемы, которые потребуют системного решения, и недовольства. Есть неотложные проблемы, которые необходимо решать в первоочередном порядке».
Госминистру также представили состояние дорог, ход организации работ по уборке снега. Сообщается, что в результате блокирования азербайджанскими «экоактивистами» трассы Степанакерт-Горис, провести полную очистку трассы не представляется возможным, и большой участок остается неубранным, что наносит ущерб качеству дорога.
В ходе встречи также обсуждались возможности перевозки тяжелобольных при посредничестве Международного комитета Красного Креста, а также воссоединения несовершеннолетних детей со своими семьями. Особо была отмечена работа, проводимая в сотрудничестве с Международным комитетом Красного Креста.
Были затронуты и проблемы, связанные с оборотом наличности. Государственный министр поручил принять меры по урегулированию ситуации в рамках имеющихся возможностей. Особое внимание было уделено проведению осведомляющих мероприятий среди населения, чтобы люди не снимали большие суммы наличных денег и не хранили наличные деньги.
Также было сообщено о текущей ситуации на рынках продуктов питания, медикаментов, бензина и дизельного топлива. Были представлены шаги, предпринятые для обеспечения бесперебойной работы энергосистемы, водоснабжения и инфраструктуры.