Արարատ Միրզոյանը Լաչինի միջանցքի թեման քննարկել է Ֆրանսիայի դեսպանի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀունվարի 5-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոյին:
Նախարար Միրզոյանը Ֆրանսիայի դեսպանին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունների հետևանքով շրջափակման մեջ հայտնված Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչությունն առերեսվում է հետզհետե խորացող հումանիտար ճգնաժամի:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է միջազգային հանրության կողմից շարունակական և հասցեական արձագանքն ու քայլերը Լաչինի միջանցքը վերաբացելու ուղղությամբ՝ համաձայն Ադրբեջանի՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված պարտավորությունների: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել ֆրանսիական կողմի դիրքորոշումը՝ գոհունակություն հայտնելով նաև 2022թ. դեկտեմբերի 20-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստի ընթացքում Ֆրանսիայի կողմից հնչեցված կոչերի և հետագայում ներդրված ջանքերի կապակցությամբ:

324105127_1162505651051890_1580116760169241526_n
Арарат Мирзоян представил послу ситуацию, которая сложилась в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнув, что 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха, находящихся в блокаде из-за незаконных действий Азербайджана, столкнулись с постепенно углубляющимся гуманитарным кризисом.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность продолжительной и адресной реакции и шагов, предпринятых международным сообществом для открытия Лачинского коридора в соответствии с обязательствами Азербайджана в рамках трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года. В этом контексте министр иностранных дел Армении высоко оценил позицию французской стороны, выразив удовлетворение призывами Франции на экстренном заседании Совета Безопасности ООН от 20 декабря 2022 года и последующими усилиями.