Թուրքիան և Ադրբեջանը Հայաստանին սպառնում են պատերազմով, բռնազավթմամբ և ցեղասպանությամբ. Լեմկինի ինստիտուտ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՑեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտն ամփոփել է 2022 թվականը և տարեվերջյան իր զեկույցում ներկայացրել տարվա ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձությունները, որոնք այս կամ այն կերպ կապված են ցեղասպանության հետ:
Զեկույցում տեղ են գտել նաև Հայաստանը և Արցախը: Լեմկինի ինստիտուտը նշում է, որ 2022 թ.-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը սպառնալիքի տակ է դրվել հարևան Ադրբեջանի և նրա դաշնակից Թուրքիայի կողմից: Զեկույցում ներկայացվում են 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից հրադադարի մշտական խախտումները, ինչպես նաև սեպտեմբերին Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիան Հայաստանի դեմ, հայ ռազմագերիների հանդեպ վայրագությունները:
«Չնայած արտաքին աշխարհն արագ արձագանքեց՝ վերջ դնելու Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ագրեսիային, սակայն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի 140 քառակուսի կիլոմետրը, ինչպես նաև Արցախի կարևոր հատվածները, այդ թվում՝ Շուշի քաղաքը, դեռ օկուպացված են Ադրբեջանի կողմից», - նշվում է զեկույցում: Ինստիտուտը նաև հայտնում է, որ դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Արցախն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ առաջացնելով մարդասիրական ճգնաժամ, որը կարող է արագ վերածվել աղետի:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վարչակարգը երկրում բացահայտ կերպով վարում է դաժան հակահայկական քաղաքականություն՝ տոնելով պատերազմական հանցագործությունները և միևնույն ժամանակ արտաքին աշխարհին ներկայանալով որպես հանդուրժողականության բաստիոն», - գրում են Լեմկինի ինստիտուտի փորձագետները՝ հավելելով, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը, ցանկանալով Հայաստանից ստանալ «Զանգեզուրի միջանցք», Հայաստանին սպառնում են պատերազմով, բռնազավթմամբ և ցեղասպանությամբ: Ինստիտուտն ուշադրություն է հրավիրում այն բանի վրա, որ հզոր երկրները, ինչպես նաև Եվրոպական Միությունը, ՆԱՏՕ-ն և այլ կառույցներ շարունակում են բացահայտ կերպով աջակցել Թուրքիայի և Ադրբեջանի վարչակարգերին:
«Ադրբեջանը Freedom House-ի կողմից ճանաչվել է որպես աշխարհի ամենաքիչ ազատ երկրներից մեկը: Վերջին տարիների ընթացքում այնտեղ ավելացել են լրագրողների, մարդու իրավունքների պաշտպանների, էթնիկ փոքրամասնությունների և քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ հալածանքները՝ այլախոհությունը վերացնելու համար օգտագործելով ներքին, ինչպես նաև անդրազգային բռնաճնշումներ», - եզրափակում են փորձագետները:

Турция и Азербайджан угрожают Армении войной, оккупацией и геноцидом: Институт Лемкина
Институт Лемкина по предотвращению геноцида подвел итоги 2022 года и в своем годовом отчете представил произошедшие в течение года события, так или иначе связанные с геноцидом. Армения и Арцах также были включены в отчет.
Институт Лемкина отмечает, что в 2022 году территориальной целостности Республики Армения угрожал соседний Азербайджан и его союзница Турция. В докладе представлены постоянные нарушения Азербайджаном режима прекращения огня после 44-дневной войны, а также совершенная Азербайджаном в сентябре агрессия против Армении, зверства в отношении армянских военнопленных.
«Хотя внешний мир быстро отреагировал на то, чтобы прекратить сентябрьскую агрессию Азербайджана, 140 квадратных километров суверенной территории Армении, а также важные части Арцаха, включая город Шуши, по-прежнему оккупированы Азербайджаном», — говорится в сообщении.
Институт также сообщает, что с 12 декабря Азербайджан закрыл единственную дорогу, соединяющую Арцах с внешним миром, что вызвало гуманитарный кризис, который может быстро перерасти в катастрофу.
«Режим президента Азербайджана Ильхама Алиева открыто проводит в стране жесткую антиармянскую политику, прославляя военные преступления и в то же время представляя себя внешнему миру оплотом толерантности», — пишут эксперты Института Лемкина, добавляя, что Турция и Азербайджан, желая получить от Армении «Зангезурский коридор», Армении угрожают войной, оккупацией и геноцидом.
Институт обращает внимание на то, что могущественные страны, а также Евросоюз, НАТО и другие структуры продолжают открыто поддерживать режимы Турции и Азербайджана.
«Азербайджан был признан Freedom House одной из наименее свободных стран мира. В последние годы там усилились преследования журналистов, правозащитников, национальных меньшинств и гражданского общества, с использованием как внутригосударственных, так и транснациональных репрессий для подавления инакомыслия», - заключают эксперты.