Սա իրականում ոչ թե բնապահպանական շարժում է, այլ Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված շոու. Ռ․ Վարդանյանը հարցազրույց է տվել France 24 -ին
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր հեղինակավոր France 24 հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և խոսել շրջափակման պատճառների մասին.
Ստորև ներկայացվում է հարցազրույցն ամբողջությամբ.
France 24 -Պարոն Վարդանյան, շնորհակալություն France 24-ում մեզ հետ լինելու համար։ Նախ և առաջ կուզենայի Ձեզ տալ հետևյալ հարցը՝ կներկայացնե՞ք, թե այս շրջափակման պայմաններում ինչ վիճակ է ստեղծվել Արցախի Հանրապետության ժողովրդի համար։
Ռուբեն Վարդանյան-Նախ ուզում եմ ողջունել բոլորին և շնորհակալություն հայտնել բոլոր ֆրանսիացիներին, ովքեր աջակցում են մեզ, ինչպես նաև Ֆրանսիայի կառավարությանը։ Մենք իսկապես բարձր ենք գնահատում ձեր աջակցությունը: Իրականությունն այն է, որ 120 հազար մարդ ձմռանը չունեն վառելիք, դեղորայք, սնունդ, ճանապարհը փակ է, ունենք բաժանված ընտանիքներ, ունենք մի քանի հարյուր երեխաներ, որոնք մնացել են Հայաստանում առանց ծնողների, Արցախում երեխաներ ունենք՝ մնացած առանց ծնողների։ Մենք ունենք բազմաթիվ ոչ արցախցիներ, ովքեր այցելել են Արցախ, և հիմա նրանք նույնպես արգելափակված են այստեղ։ Իրավիճակը բավականին ծանր է, բայց այստեղ ապրող մարդիկ հավատում են, որ դա մեծ պայքար է հանուն անկախության, և դրա համար էլ նրանք ուժեղ են մնում, ու չնայած բոլոր մարտահրավերներին և բոլոր դժվարություններին՝ մենք համախմբված ենք ու մեզ շատ ուժեղ ենք զգում։ Չնայած բոլոր ճնշումներին, որ փորձում է մեզ վրա գործադրել Ադրբեջանը՝ մենք դիմակայում ենք և դառնում ենք ավելի ուժեղ այս շրջափակման պայմաններում։
France 24 - Իսկ մարդիկ, ովքեր իրականացնում են այս բողոքի ակցիաները, նրանք ակտիվիստնե՞ր են, որոնք բողոքում են տարածաշրջանում ապօրինի հանքարդյունաբերության դեմ, ի՞նչ եք կարծում այս մասին:
Ռուբեն Վարդանյան - Մենք այսօր կառավարության և հանքարդյունաբերող ընկերության ղեկավարության հետ համատեղ հայտարարություն ենք տարածել, որ պատրաստ ենք ընդունել միջազգային էկոլոգիական փորձագետների, որպեսզի գան և ստուգեն մեր հանքարդյունաբերությունը: Կարծում ենք, որ այն աշխատում է լավագույն չափանիշներով, և մենք նաև ցանկանում ենք, որ ստուգեն ոչ միայն մեր, այլև ամբողջ տարածաշրջանում հանքարդյունաբերությունը, և ստուգեն մասնագետները, ոչ թե ինչ-որ այսպես կոչված «էկոակտիվիստներ», որոնք մենք բոլորս պարզեցինք, որ իրական բնապահպան չեն։ Նրանց մեծ մասը մարդիկ են, որոնք ծառայում են Ադրբեջանում հատուկ ծառայություններում։ Ի դեպ, եթե Ֆրանսիայում մարդիկ հետաքրքրվեն և ստուգեն, թե վերջին 10 տարում քանի անգամ են բնապահպանական ակցիաներ տեղի ունեցել Ադրբեջանում, մենք կզարմանանք, քանի
որ այդ թիվը զրո է։ Այսպիսով, սա Ադրբեջանի կառավարության կողմից կազմակերպված շոու է, և իրականում բնապահպանական շարժում չէ։
France 24 - Կցանկանայի այժմ խոսել Ձեր անձնական պատմության մասին: Մինչև 2022 թվականի նոյեմբերին Արցախի պետնախարար դառնալը, Դուք Ռուսաստանի քաղաքացիություն ունեիք և ՌԴ քաղաքացիությամբ գործարար էիք Ռուսաստանում։ Ուզում եմ Ձեզ հարցնել, թե ի՞նչն է Ձեզ ստիպել Արցախում քաղաքականությամբ զբաղվել և վերադառնալ, տեղափոխվել Ստեփանակերտ։
Ռուբեն Վարդանյան - Հայերն ապրում են աշխարհով մեկ։ Մենք ունենք մեծ սփյուռք Ռուսաստանում, Ֆրանսիայում, Ամերիկայում, շատ այլ երկրներում, և մենք բոլորս կապված ենք Արցախի հետ։ Արցախը տուն է ողջ հայ ժողովրդի համար, քանի որ հայոց այբուբենի ստեղծողը՝ Մեսրոպ Մաշտոցը, հայերեն տառերի ուսուցանումն սկսել է Արցախում, որը խորհրդանիշն է հայկական ժառանգության, հայկական մշակույթի, հայկական ԴՆԹ-ի։ Դրա համար էլ բազմաթիվ նախագծեր ենք արել վերջին 20 տարվա ընթացքում։ Իսկ 44-օրյա պատերազմից հետո ես զգացի, որ սա Արցախում բնակվողների համար ամենադժվար ժամանակներից է և հասկացա, որ ուզում եմ լինել այն մարդկանց հետ, ովքեր իսկապես մեծ ճնշման են ենթարկվում Ադրբեջանի կողմից։ Նրանք պետք է զգան, որ իրենք մենակ չեն։ Մենք նույնպես Արցախում արմատներ ունենք, սակայն այլ վայրերում ենք ապրում, և ես հասկացա, որ սա է հենց ժամանակը պատասխանատու լինել ազգիդ, սեփական հայրենիքի համար և փորձել օգնել մարդկանց, ովքեր իսկապես տառապում են ստեղծված իրավիճակում:
France 24 - Վերջերս մեղադրանքներ են հնչել, օրինակ՝ Հայաստանի որոշ ընդդիմադիր կուսակցությունների կողմից, թե Ռուսաստանն իր խաղաղապահի դերը Լաչինի այս շրջանում բավարար կերպով չի իրականացնում, չի կարողանում կատարել իր պարտականություններն այս տարածաշրջանի հանդեպ, արդյոք համաձա՞յն եք այդ մտքի հետ։
Ռուբեն Վարդանյան - Գիտեք, ես շատ երկրներում հետևել եմ խաղաղապահների աշխատանքին, օրինակ՝ ֆրանսիացիները, որոնք շատ անգամներ ուղարկվել են Աֆրիկա, և մենք բոլորս գիտենք, որ դա սովորաբար ենթադրում է սահմանափակ թվով զինվորներ, սահմանափակ մանդատ և զենք գործածելու սահմանափակ իրավունքներ։ Ուստի մի կողմից հասկանալի է ժողովրդի հիասթափությունը, բայց միևնույն ժամանակ մենք պետք է գիտակցենք, որ առանց ավելի լայն մանդատի, առանց ավելի մեծ թվով զինվորներ, առանց իրենց տանն ապրող և 35 տարի իրենց անկախության համար պայքարող հայերին պաշտպանելու ավելի հստակ իրավունքների ապագա չի լինի։ Ուստի կարծում եմ, որ շրջափակումը ցույց տվեց, որ թե որտեղից պետք է ավելի մեծ և ուժեղ մանդատ ստանալ՝ նաև ՄԱԿ-ից։
France 24 - Մենք խոսում էինք Արցախի Հանրապետության պետնախարարի հետ։ Շնորհակալություն France 24-ում մեզ հետ լինելու համար։

Это не экологическое движение, а организованное Азербайджаном шоу: интервью Р. Варданяна телеканалу France 24
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян 29 декабря в прямом эфире телеканала France 24 представил ситуацию, которая сложилась вследствие блокады Арцаха Азербайджаном, и рассказал о причинах блокады.
France 24: Господин Варданян, спасибо, что Вы с нами на France 24. Прежде всего, я хотел бы задать Вам следующий вопрос: можете рассказать, какая ситуация сложилась для народа Республики Арцах в условиях этой блокады?
Рубен Варданян: Прежде всего, хочу поприветствовать всех и поблагодарить всех французов, которые нас поддерживают, а также правительство Франции. Мы очень ценим вашу поддержку. Реальность такова, что у 120 000 человек зимой нет топлива, лекарств и еды, дорога закрыта, у нас есть разлученные семьи, у нас в Армении несколько сотен детей, оставшихся без родителей, у нас есть дети в Арцахе, оставшиеся без родителей. У нас есть много неарцахцев, которые посещали Арцах, и теперь они также заблокированы здесь. Ситуация достаточно сложная, но люди, живущие здесь, верят, что это большая борьба за независимость, и именно поэтому они остаются сильными, и, несмотря на все вызовы и все трудности, мы едины и чувствуем себя очень сильными. Несмотря на все давление, которое пытается оказать на нас Азербайджан, мы сопротивляемся и становимся сильнее в условиях этой блокады.
France 24: А люди, которые проводят эти акции протеста, это активисты, протестующие против незаконной добычи полезных ископаемых в регионе? Что думаете об этом?
Рубен Варданян: Сегодня мы выступили с совместным заявлением правительства и руководства горнодобывающей компании о том, что готовы принять международных экспертов-экологов, которые приедут и проинспектируют наши горнопромышленные работы. Мы считаем, что компания работает по лучшим стандартам, и мы также хотим, чтобы профессиональными экспертами была инспектирована не только наша горнодобывающая промышленность, но и всего региона, и инспектировали не какие-то так называемые «экоактивисты», которые, как мы выяснили, не являются настоящими экологами. Большинство из них – люди, которые служат в спецслужбах Азербайджана. Кстати, если люди во Франции заинтересуются и проверят, сколько экологических акций было проведено в Азербайджане за последние 10 лет, то удивимся, потому что это число равно нулю. Итак, это шоу, организованное правительством Азербайджана, а не экологическое движение.
France 24: Теперь я хотел бы поговорить о Вашей личной истории. До того, как стать госминистром Арцаха в ноябре 2022 года, Вы имели российское гражданство и были бизнесменом в России с российским гражданством. Я хочу спросить, что заставило Вас заняться политикой в ​​Арцахе и переехать в Степанакерт.
Рубен Варданян: Армяне живут по всему миру. У нас большая диаспора в России, Франции, Америке, многих других странах, и мы все связаны с Арцахом. Арцах является домом для всего армянского народа, потому что Месроп Маштоц, создатель армянского алфавита, начал учить армянской письменности в Арцахе, который является символом армянского наследия, армянской культуры и армянской ДНК.
Вот почему мы осуществили много проектов за последние 20 лет. А после 44-дневной войны я почувствовал, что это одно из самых тяжелых времен для людей, живущих в Арцахе, и понял, что хочу быть с теми людьми, которые действительно испытывают большое давление со стороны Азербайджана. Они должны чувствовать, что они не одиноки. У нас тоже есть корни в Арцахе, но мы живем в разных местах, и я понял, что пришло время взять на себя ответственность за свой народ, свою родину и попытаться помочь людям, которые действительно страдают в сложившейся ситуации.
France 24: В последнее время прозвучали обвинения, например, со стороны некоторых оппозиционных партий в Армении, что Россия недостаточно выполняет свою миротворческую роль в этом районе Лачина и не в состоянии выполнять свои обязательства по отношению к этому региону. Вы согласны с этой мыслью?
Рубен Варданян: Вы знаете, я следил за работой миротворцев во многих странах, например, французов, которых много раз отправляли в Африку, и все мы знаем, что это обычно подразумевает ограниченное количество солдат, ограниченный мандат и ограниченные права на использование оружия. Поэтому, с одной стороны, понятно разочарование народа, но в то же время мы должны осознавать, что без более широкого мандата, без большего количества воинов, без более четких прав защищать армян, живущих в своих домах и воюющих за свою независимость на протяжении 35 лет, не будет будущего. Поэтому я думаю, что блокада показала, что нужно получить еще больший и еще более сильный мандат, в том числе от ООН.