Հրատապ մարդասիրական աջակցություն Արցախին․ արտահերթ նիստ է եղել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍույն թվականի դեկտեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի արտահերթ նիստ` Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման և դրա հետևանքով Հիմնադրամի կողմից Արցախին հումանիտար աջակցության ցուցաբերման հարցը քննարկելու նպատակով, որը վարել է Հանրապետության նախագահ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
Նիստին տեսակապի միջոցով մասնակցում էին հոգաբարձուների խորհրդի 20 անդամներ, ինչպես նաև Հիմնադրամի տեղական մարմինների ներկայացուցիչներ:
Նիստի ընթացքում ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ու պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացրեցին Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը և արցախահայության հրատապ կարիքները, դրանք հասցեագրելու ուղղությունները։
Նիստի մասնակիցները քննարկեցին ստեղծված իրավիճակը, շեշտվեց Արցախին հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով համահայկական համախմբան անհրաժեշտությունը: Ներկայացվեցին Արցախին հրատապ մարդասիրական օգնություն տրամադրելու հնարավոր ուղիները և եղանակները, ձեռնարկվելիք միջոցառումները, այդ թվում՝ տարբեր ձևաչափերով դրամահավաք-արշավների կազմակերպման, Հիմնադրամի՝ Արցախում իրականացվող ընթացիկ ծրագրերի վերաուղղորդման հնարավորությունները, ինչպես նաև Հիմնադրամի կողմից միջազգային տարբեր կառույցներին դիմելու անհրաժեշտությունը: Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ բոլոր կառույցներին առաջարկվեց ակտիվ աշխատանքներ տանել՝ իրենց համայնքների ներուժը Արցախում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ջանքերին ուղղորդելու, ինչպես նաև երկարաժամկետ հեռանկարում Արցախի կայուն ու ինքնաբավ զարգացումն ապահովելու նպատակով:
ԱՄՆ տեղական մարմինը պատրաստակամություն հայտնեց անմիջապես 500 000 ԱՄՆ դոլար տրամադրել՝ Արցախին բնամթերքի տեսքով մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով:
2021-2022թթ. ընթացքում Հիմնադրամը Արցախում արդեն իսկ իրականացրել է ավելի քան 32 միլիարդ դրամի տարբեր մարդասիրական ծրագրեր, որոնք ուղղված են հետպատերազմյան վերականգնողական աշխատանքերին։ Կառուցվել և շահագործման են հանձնվել հարյուրավոր բնակարաններ ու առանձնատներ, ավելի քան 52 կմ տարբեր ռազմավարական ճանապարհներ և մի քանի համայնքներում խմելու ջրի ցանցեր, ինչպես նաև ֆինանսավորվել են առողջապահական, կրթական, մշակութային և այլ կարևոր ոլորտների զարգացման տասնյակ ծրագրեր:

Срочная гуманитарная помощь Арцаху: состоялось внеочередное заседание
27 декабря состоялось внеочередное заседание Совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан» с целью обсуждения блокады Азербайджаном Лачинского коридора и оказания в связи с этим гуманитарной помощи Фонда Арцаху, где председательствовал Президент Республики, Председатель Попечительского Совета Всеармянского фонда «Айастан» Ваагн Хачатурян.
В заседании по видеосвязи приняли участие 20 членов попечительского совета, а также представители местных органов Фонда.
В ходе заседания Президент Республики Арцах Араик Арутюнян и государственный министр Рубен Варданян представили создавшийся в Арцахе гуманитарный кризис и насущные потребности арцахских армян, направления их решения.
Участники заседания обсудили создавшуюся ситуацию, была подчеркнута необходимость всеармянской консолидации для оказания гуманитарной помощи Арцаху. Возможные пути и методы оказания срочной гуманитарной помощи Арцаху, меры, которые необходимо предпринять, в том числе организация акций по сбору средств в различных форматах, возможности перенаправления текущих программ Фонда, реализуемых в Арцахе, а также необходимость обращения Фонда в различные международные структуры.
Всем структурам, входящим в Попечительский совет Фонда, предложено активно работать, чтобы направить потенциал своих общин на усилия по преодолению гуманитарного кризиса в Арцахе, а также обеспечить стабильное и самодостаточное развитие Арцаха в долгосрочной перспективе.
Местный орган США выразил готовность немедленно предоставить 500 000 долларов США для оказания гуманитарной помощи Арцаху в виде натуральных продуктов.
За период 2021-2022 гг. Фонд уже реализовал более 32 млрд драмов в различных гуманитарных проектах в Арцахе, которые направлены на работы по послевоенному восстановлению. Построены и сданы в эксплуатацию сотни квартир и домов, более 52 км различных стратегических дорог и сетей питьевого водоснабжения в нескольких населенных пунктах, профинансированы десятки проектов развития в сфере здравоохранения, образования, культуры и других важных сферах.
Миссия Фонда – формирование общеармянской сетевой системы, целью которой является обеспечение сбалансированного, стабильного и взаимосвязанного развития Армении, Арцаха, а также армянских общин всего мира на основе общей идентичности.