ՊԵԿ-ի կողմից այս տարի պետբյուջե է վերականգնվել ավելի քան 23 մլրդ դրամ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՊետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունը տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքների արդյունքում աննախադեպ ցուցանիշներ է արձանագրել: Վարույթ ընդունված և քննված քրեական վարույթներով 2022 թվականի ընթացքում պետական բյուջե է վերականգնվել ավելի քան 23 մլրդ դրամ: Հատկանշական է, որ ոլորտում առաջին անգամ է նման շոշափելի արդյունք ապահովվել:
Համեմատության համար նշենք, որ 2021 թվականի ընթացքում վերականգնվել է շուրջ 5 մլրդ դրամ, 2020 թվականին՝ շուրջ 2,5 մլրդ դրամ, 2019-ին՝ շուրջ 5,8 մլրդ դրամ, 2018 թվականի ընթացքում՝ շուրջ 8,5 մլրդ դրամ, իսկ 2017 թվականին վերականգնվել է մոտ 8,5 մլրդ դրամ պետությանը պատճառված վնաս:
ՊԵԿ քննչական վարչությունում քննված քրեական վարույթները վերաբերել են հարկ վճարողների կողմից ՀՀ տարածքում իրականացրած տնտեսական գործունեության տարբեր ճյուղերին (ներմուծում-արտահանում, հանքարդյունահանում, ծառայությունների մատուցում, առևտուր, գույքի օտարում, մաքսանենգության դեպքեր և այլն): ՊԵԿ քննչական վարչությունում հաշվետու ժամանակաշրջանում քննչական ենթակայությամբ վերապահված հոդվածների համակցությամբ քննվել են նաև փողերի լվացման, խարդախության հանցակազմերով քրեական վարույթներ, որոնց քննության արդյունքներով հարուցված հանրային քրեական հետապնդումների հիման վրա մեղադրանքներ են ներկայացվել տարբեր անձանց, 35 քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է և քրեական վարույթները մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազներին՝ վարույթները դատարան ուղարկելու համար:

КГД в этом году вернул в госбюджет более 23 млрд драмов
Поддержи А1+!Следственное управление Комитета государственных доходов зафиксировало беспрецедентные показатели по итогам проделанной работы за год. В течение 2022 года в государственный бюджет в результате возбужденных и рассмотренных уголовных производств было возвращено более 23 млрд драмов. Примечательно, что столь ощутимый результат был обеспечен впервые. Об этом сообщили в Комитете государственных доходов РА.
«Для сравнения отметим, что в 2021 году было возмещено около 5 млрд драмов, в 2020 году - около 2,5 млрд драмов, в 2019 году - около 5,8 млрд драмов, в 2018 году - около 8,5 млрд драмов, а в 2017 году было восстановлено 8,5 млрд драмов нанесенного государству ущерба.
Уголовные дела, рассмотренные в следственном отделе КГД, касались различных отраслей экономической деятельности, осуществляемой налогоплательщиками на территории Республики Армения (импорт-экспорт, добыча полезных ископаемых, предоставление услуг, торговля, экспроприация имущества, дела о контрабанде и др.). За отчетный период следственным отделом КГД также были рассмотрены уголовные производства по делам об отмывании денег и мошенничестве, по результатам расследования предъявлены обвинения различным лицам, по 35 уголовным производствам предварительное расследование завершено и возбуждено уголовное дело: уголовное производство с обвинительным заключением передано надзорным прокурорам для направления производства в суд», - говорится в сообщении.