ԵՄ-ն 6,5 մլն եվրո արժողությամբ ներդրումային ծրագիր կիրականացնի Հայաստանի սոցիալական ոլորտում
Եվրոպական միությունը ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, ՄԱԶԾ-ի և ՊՀԾ-ի հետ համատեղ ստորագրել է «Ներդրում կատարելու մասին համաձայնագիր» (6,5 մլն եվրո)՝ աջակցելու ՀՀ կառավարության սոցիալական պաշտպանության համակարգի բարելավմանն ու արդիականացման ուղղված ջանքերին: Այս մասին հայտնում են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակից:
«ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության համակարգմամբ՝ հաջորդ չորս տարիների ընթացքում ծրագրի շրջանակներում կիրականացվեն աշխատանքներ ցնցումների արձագանքմանն ուղղված ազգային ռազմավարությունների մշակման, տվյալների համակարգերի արդիականացման, սոցիալական ծառայության աշխատուժի կարողությունների զարգացման և պիլոտային ՍՊ ծրագրերի ուղղությամբ։ Այս նախաձեռնության ուշադրության կենտրոնում են լինելու հատկապես հակամարտության ազդակիր մարզերը և սահմանամերձ համայնքները Սյունիքում, Գեղարքունիքում և Շիրակում:
Ծրագրի արդյունքում Հայաստանում կամրապնդվի սոցիալական պաշտպանության ոլորտը՝ աջակցելու խոցելի խմբերին և բարելավելու ցնցումներին և ճգնաժամերին արձագանքելու պատրաստվածությունը»,-ասվում է հաղորդագրությունում:

ЕС реализует инвестиционную программу на 6,5 млн евро в социальной сфере Армении
Европейский союз вместе с ЮНИСЕФ, ПРООН и Всемирной продовольственной программой подписал соглашение о взносе в размере 6,5 млн евро для поддержки усилий правительства по улучшению и модернизации системы социальной защиты в Армении.
«В течение следующих 4 лет проект в сотрудничестве с министерством труда и социальных вопросов будет проведена работа над разработкой национальных стратегий реагирования на шоковые ситуации и модернизацией систем данных, обеспечением наращивания потенциала работников социальных служб и пилотными программами социальной защиты.
Особое внимание этой инициативы будет уделено пострадавшим от конфликта регионам и приграничным населенным пунктам, таким как Сюник, Гегаркуник и Ширак.
В результате проекта социальная защита в Армении будет усилена для оказания помощи уязвимым слоям населения и станет лучше подготовленной к реагированию на шоки и кризисы», - говорится в сообщении.