ԱՀՀ-ն հաղորդում է 60 միլիոն դոլար Հայաստանին և 2 միլիոն դոլար Արցախին տրամադրվող աջակցության մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ 2023 ֆինանսական տարվա վերջնական հատկացումների օրինագիծը նախատեսում է 60 միլիոն դոլարի օգնություն Հայաստանին և 2 միլիոն դոլար՝ Արցախում ականազերծման համար: Այս մասին հայտնում է Ամերիկայի հայկական համագումարը:
«Եզրափակիչ զեկույցում ասվում է, որ համաձայնագիրը ներառում է ոչ պակաս, քան 60 միլիոն ԱՄՆ դոլար Հայաստանի համար աջակցություն, ներառյալ՝ տնտեսական զարգացման, մասնավոր հատվածի արտադրողականության, էներգետիկ անկախության, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության աջակցության ծրագրեր:
Նշվում է, որ համաձայնագիրը նախատեսում է տրամադրել 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից տուժած տարածքներում «մարդասիրական ականազերծման և չպայթած զինամթերքի մաքրման աշխատանքների համար», - նշվում է հաղորդագրությունում:
1972 թվականին հիմնադրված Ամերիկայի հայկական համագումարը Վաշինգտոնում գործող ամենամեծ համազգային կազմակերպությունն է, որը նպաստում է հայկական հարցերի հանրային իրազեկմանը: Համագումարը անկուսակցական կազմակերպություն է:

Армянская ассамблея Америки сообщает о предоставлении помощи в размере 60 миллионов долларов Армении и 2 миллионов долларов Арцаху
Законопроектом об окончательных ассигнованиях США на 2023 финансовый год предусматривает помощь Армении в размере 60 млн долларов и 2 млн долларов на разминирование в Арцахе. Об этом сообщает Армянская ассамблея Америки.
В итоговом отчете говорится, что проект включает не менее 60 млн долларов в поддержку Армении, включая программы поддержки экономического развития, производительности частного сектора, энергетической независимости, демократии и верховенства закона.
Отмечается, что предусматривается выделение 2 млн долларов на «гуманитарное разминирование и обезвреживание неразорвавшихся боеприпасов» в районах, затронутых нагорно-карабахским конфликтом.