ԵՄ դիտորդական կարողության մանդատն ավարտվեց․ մեկնարկում է պլանավորման նոր խումբը
Հայաստանի, Ադրբեջանի, Եվրոպական խորհրդի և Ֆրանսիայի առաջնորդների միջև Պրահայում կայացած հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածության արդյունքում՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Հայաստանում՝ Հայասատանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի երկայնքով տեղակայվել է ԵՄ դիտորդական կարողության խումբ՝ նպատակ ունենալով դիտարկել, վերլուծել և զեկուցել տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը։
«40 եվրոպացի դիտորդություն իրականացնող փորձագետի տեղակայումը ապացուցել է իր արդյունավետությունը և նպաստել է անկայուն իրավիճակում վստահության ձևավորմանը: Այսօր մեկնարկում ենք Հարավային Կովկասում ԵՄ ներգրավվածության նոր փուլ՝ անցումային խմբով, որը հող կնախապատրաստի Հայաստանում ԵՄ հնարավոր ավելի երկարաժամկետ առաքելության համար՝ նպաստելու տարածաշրջանում կայուն խաղաղության վերջնական նպատակին»,- նշել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ջուզեպ Բորելը։
Այս համատեքստում Խորհուրդը՝ Հայաստանի ղեկավարության հետ պայմանավորվածությամբ, որոշում է ընդունել, որ Վրաստանում գործող ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստան կգործուղի անցումային պլանավորմանն աջակցող խումբ՝ բարձրացնելու ԵՄ-ի շրջանում իրազեկվածությունը անվտանգության շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ և նպաստելու Հայաստանում հնարավոր ԸԱՊՔ քաղաքացիական դիտորդական առաքելություն տեղակայելու պլանավորմանը և նախապատրաստմանը։ Ակնկալվում է, որ անցումային պլանավորմանն աջակցող խումբը աջակցություն կցուցաբերի Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին ԵՄ-ի աջակցությամբ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացում:
Ընդհանուր տեղեկատվություն
2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի հանդիպման շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի Կանոնադրությանը և 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Ալմա-Աթայում ստորագրված ԱՊՀ Հռչակագրին, որով պետությունները երկուստեք ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Նրանք հաստատել են, որ դա հիմք կհանդիսանա սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքի համար, որոնց վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել Բրյուսելում 2022 թվականի նոյեմբերի 3-ին:
2022 թվականի հոկտեմբերի 17-ին Խորհուրդը որոշում է ընդունել միչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 19-ը Վրաստանում գործող ԵՄ դիտորդական առաքելության դիտորդների կազմից Հայաստան ԵՄ դիտորդներ տեղակայելու մասին։

Мандат наблюдательной миссии ЕС истёк: начинается новая группа планирования
Поддержи А1+!Европейский Союз начинает новую фазу своего присутствия на Южном Кавказе с переходной группой, которая подготовит почву для развертывания миссии ЕС в Армении на максимально длительный период. Об этом заявил верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Борель в связи с истечением 19 декабря мандата наблюдательной миссии Евросоюза.
Борель отметил, что миссия была развернута в Армении 20 октября, на армянской стороне армяно-азербайджанской границы, в соответствии с договоренностью, достигнутой между Арменией, Азербайджаном, Европейским советом и Францией, с целью наблюдения, анализа и информирования о ситуация на местах.
«Размещение 40 европейских экспертов доказало свою эффективность и способствовало укреплению доверия в нестабильной ситуации. Сегодня Европейский Союз начинает новую фазу своего присутствия на Южном Кавказе с переходной командой, которая подготовит основу для развертывания миссии ЕС в Армении на максимально длительный период, конечной целью которой будет способствовать установлению стабильного мира в регионе», - сказал Борель.
Глава дипломатии ЕС добавил, что именно на этой основе Совет ЕС, с согласия властей Армении, решил развернуть в Армении группу поддержки планирования, переходную от наблюдательной миссии ЕС, действующей в Грузии, для повышения осведомленности ЕС о ситуации с безопасностью и содействия планированию и подготовке новой возможной миссии общей политики гражданской безопасности и обороны (CSDP).
Согласно заявлению, ожидается, что группа поддержки перехода и планирования также окажет поддержку председателю Совета ЕС Шарлю Мишелю в процессе продвижения урегулирования между Арменией и Азербайджаном.