Միջազգային 9 կազմակերպություններ նախազգուշացրել են Արցախում ցեղասպանության վտանգի մասին
«Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն» կազմակերպությունն 8 այլ կազմակերպությունների հետ միասին նախազգուշացրել է Լեռնային Ղարաբաղում ցեղասպանության վտանգի մասին։ Կազմակերպությունները Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիային միացած երկրներին կոչ են արել գործել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցով՝ կանխելու հայերի ցեղասպանությունը տարածաշրջանում։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով կազմակերպության տարածած հայտարարությունը։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը երկար ժամանակ պաշտոնական մակարդակով հայերի նկատմամբ ատելության քաղաքականություն է վարել, «անպատիժ է թողել հայերի նկատմամբ իրականացված վայրագությունները և սպառնացել է ուժով գրավել ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղը, այլև Երևանը»։
«Ցեղասպանության կանխարգելման մասին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի գրասենյակի կողմից սահմանված վայրագ հանցագործության վտանգի բոլոր 14 գործոններն առկա են։ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ ադրբեջանական ներկայիս ագրեսիան համապատասխանում է Ադրբեջանի կառավարության, Թուրքիայի Հանրապետության, Օսմանյան կայսրության և նրանց համախոհների կողմից հայերի և տարածաշրջանի քրիստոնեական այլ համայնքների դեմ իրականացված էթնիկ և կրոնական զտումների վաղեմի քաղաքականությանը», - նշվում է հայտարարությունում։
Կազմակերպությունները Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիային միացած երկրներին, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ին, Մեծ Բրիտանիային և Ռուսաստանի Դաշնությանը կոչ են արել  կատարել իրենց պարտավորությունները ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցով՝ կանխելու հայերի նկատմամբ ևս մեկ ցեղասպանությունը։ Բացի այդ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին կոչ է արվում Ժնևի չորրորդ կոնվենցիային համապատասխան ապահովել միջազգային բոլոր կազմակերպությունների անխոչընդոտ մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ մարդասիրական նպատակներով։

9 международных организаций предупредили об опасности геноцида в Арцахе
Организация «Международная христианская солидарность» вместе с 8 другими организациями предупредила об опасности геноцида в Нагорном Карабахе. Организации призвали страны, присоединившиеся к Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, действовать через Совет Безопасности ООН для предотвращения Геноцида армян в регионе.
Отмечается, что правительство Азербайджана долгое время проводило на официальном уровне политику ненависти к армянам, «оставляло безнаказанными зверства, совершенные против армян, и угрожало силой оккупировать не только Нагорный Карабах, но и Ереван».
«Все 14 факторов риска злодеяний, определенных Управлением Генерального секретаря ООН по предотвращению геноцида, присутствуют. «Нынешняя азербайджанская агрессия против армян Нагорного Карабаха соответствует давней политике этнических и религиозных чисток, проводимой правительством Азербайджана, Турецкой Республики, Османской империи и их союзниками против армян и других христианских общин в регионе", - говорится в сообщении.
Организации призвали страны, присоединившиеся к Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, а именно США, Великобританию и Российскую Федерацию, выполнить свои обязательства через Совет Безопасности ООН по предотвращению нового геноцида против армян. Кроме того, Совет Безопасности ООН призван обеспечить беспрепятственный доступ всех международных организаций в Нагорный Карабах в гуманитарных целях в соответствии с Четвертой Женевской конвенцией.