Շնորհակալ ենք ԱՄՆ-ին Լաչինի միջանցքի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին հասցեական արձագանքի համար․Ալեն Սիմոնյանը՝ ԱՄՆ դեսպանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 16-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Լին Թրեյսիին:
Արդյունավետ համագործակցությունը փաստող մտքերի փոխանակումից հետո Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ թեեւ դեսպանի դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանի համար ծանրագույն ժամանակաշրջանում էր, այնուամենայնիվ, պաշտոնավարման ընթացքում մեր երկրների միջեւ հարաբերությունները հասել են ավելի բարձր մակարդակի: Նա հավելել է, որ հայ-ամերիկյան համագործակցության խորհրդարանական ձեւաչափը նոր նշաձող է սահմանել: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է դեսպանի կատարած ծավալուն աշխատանքի կարեւորությունը դիվանագիտական եւ հանրային հարթակներում:
«Շնորհակալ ենք Միացյալ Նահանգներին Լաչինի միջանցքի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների վերաբերյալ հասցեական արձագանքի համար: Նշեմ, որ Միացյալ Նահանգներն առաջինն է արձագանքել միջանցքի արգելափակմանը»,-շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը հաջողություններ է մաղթել Լին Թրեյսիին հետագա գործունեության ընթացքում՝ վստահություն հայտնելով, որ ցանկացած պարագայում դեսպանը կպահպանի բարեկամական կապերը Հայաստանի հետ:

Благодарим США за адресную реакцию на события, разворачивающиеся вокруг Лачинского коридора: Ален Симонян - послу США
Поддержи А1+!16 декабря председатель Национального собрания Армении Ален Симонян принял чрезвычайного и полномочного посла США в Армении Линн Трейси, завершающую дипломатическую миссию в нашей стране.
После обмена мнениями, подтвердив эффективное сотрудничество, Ален Симонян отметил, что хотя дипломатическая миссия посла проходила в тяжелейшее для Армении время, тем не менее, в течение ее пребывания на должности отношения между двумя странами достигли более высокого уровня.
«Отмечу, что Соединенные Штаты первыми отреагировали на блокировку коридора», - подчеркнул Ален Симонян.
В завершение встречи председатель НС пожелал Линн Трейси успехов в ее дальнейшей деятельности, выразив уверенность, что она сохранит дружественные связи с Арменией.