ԱԳ նախարարը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է Լաչինում ստեղծված վիճակը (տեսանյութ)
Դեկտեմբերի 15-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի Քաղաքական և խաղաղարարության հարցերով տեղակալ Ռոզմարի ԴիԿարլոյի հետ։
Հանդիպման ընթացքում նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանգուցալուծման վերջին զարգացումներին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանի առավելապաշտական նկրտումները, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ագրեսիաները, ՀՀ ինքնիշխան տարածքների շարունակվող օկուպացիան և ռազմատենչ ու հայատյաց հայտարարությունները տարածաշրջանում ստեղծում են անկայուն իրավիճակ՝ լի անվտանգային և հումանիտար մարտահրավերներով:  Նախարար Միրզոյանը շեշետել է նաև հայ ռազմագերիների հայրենադարձման անհրաժեշտությունը և Ադրբեջանի կողմից հարցի քաղաքական շահարկման անընդունելիությունը։
Հայկական կողմը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման խափանման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով հումանիտար ճգնաժամի վտանգը: Շեշտվել է միջազգային կառույցների, մասնավորապես՝ ՄԱԿ համապատասխան մարմինների կողմից համարժեք և հասցեական արձագանքի, ինչպես նաև գործուն քայլերի իրականացման կարևորությունը հնարավոր մարդասիրական աղետը բացառելու նպատակով:

Глава МИД на встрече с заместителем генсека ООН представил ситуацию вокруг Лачинского коридора (видео)
Поддержи А1+!В Нью-Йорке 15 декабря состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с заместителем генерального секретаря ООН по политическим вопросам и вопросам миростроительства Розмари ДиКарло.
В ходе встречи Армении Мирзоян коснулся последних развитий в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений и разрешения нагорно-карабахского вопроса.
Министр иностранных дел Республики Армения отметил, что максималистские устремления Азербайджана, агрессия против территориальной целостности Армении, продолжающаяся оккупация суверенных территорий Республики Армения и воинственные и антиармянские заявления создают нестабильную ситуацию в регионе, полной проблемами безопасности и гуманитарных проблем. Министр Мирзоян также подчеркнул необходимость репатриации армянских военнопленных и недопустимость политического манипулирования данным вопросом со стороны Азербайджана.
Армянская сторона представила ситуацию, которая сложилась вследствие блокировки Азербайджаном Лачинского коридора и перекрытия газоснабжения Нагорного Карабаха, подчеркнув опасность гуманитарного кризиса. Была подчеркнута важность адекватного и адресного реагирования международных структур, в частности, соответствующих органов ООН, а также осуществления действенных шагов в целях исключения возможной гуманитарной катастрофы.