ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեկտեմբերի 14-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։
Նախարար Միրզոյանը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի փակումը, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման խափանումը և դրանց հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար լուրջ մարտահրավերները: Ընդգծվել է ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը:
Հայկական կողմն անդրադարձ է կատարել նաև Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքների շարունակվող օկուպացիայի խնդրին, Հայաստան֊Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հանգուցալուծմանը։
Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ուժի կամ ուժի կիրառման սպպառնալիքի, ռազմատենչ հռետորաբանության և հայատայացության իր քաղաքականությունը և առավելապաշտական մոտեցումները, այդպիսով խաթարելով Հարավային Կովկասում կայունությունը և անվտանգությունը։ Միաժամանակ, ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատել է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի հանձնառությունը։

Встреча Министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с Генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем (видео)
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился в Нью-Йорке с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем.
Министр Мирзоян представил генеральному секретарю ООН последние региональные события, в частности, закрытие Азербайджаном Лачинского коридора с 12 декабря, нарушение газоснабжения Нагорного Карабаха и возникшие в результате серьезные гуманитарные вызовы. Он подчеркнул необходимость соответствующего реагирования международного сообщества на создавшуюся ситуацию.
Министр коснулся и продолжающейся оккупации Азербайджаном суверенных территорий Республики Армения, вопроса урегулирования армяно-азербайджанских отношений и разрешения нагорно-карабахского конфликта.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан продолжает свою политику применения силы или угрозы применения силы, воинственную риторику и арменофобию, а также максималистские подходы, тем самым подрывая стабильность и безопасность на Южном Кавказе. В то же время министр иностранных дел РА подтвердил приверженность Армении установлению стабильности и мира в регионе.