Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու և Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակել պարտավորեցնելու պահանջով
Հայաստանն այսօր Արդարադատության միջազգային դատարանի կանոնակարգին համապատասխան նամակով տեղեկացրել է վերջին երկու օրերին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման և դրա հետևանքով Արցախի բնակիչների իրավունքների խախտման մասին:
Այս մասին հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից:
«Միաժամանակ, Հայաստանը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ պահանջելով կիրառել միջանկյալ միջոցներ Ադրբեջանի նկատմամբ և պարտավորեցնել վերջինիս ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը: Միջազգային դատարանների հետ ընթացիկ իրավական գործընթացների և հետագա զարգացումների վերաբերյալ կտեղեկացնենք լրացուցիչ»,-նշվում է հաղորդագրությունում:

Армения обратилась в ЕСПЧ с просьбой применить обеспечительные меры в отношении Азербайджана и обязать разблокировать Лачинский коридор
Поддержи А1+!В соответствии с регламентом Международного суда ООН Армения сегодня письменно сообщила о блокаде Азербайджаном Лачинского коридора в последние два дня и нарушении прав народа Арцаха. Об этом сообщает Офис представителя по международным правовым вопросам.
«В то же время Армения обратилась в Европейский суд по правам человека, требуя применения промежуточных мер в отношении Азербайджана и принуждения последнего разблокировать Лачинский коридор. Мы предоставим дополнительную информацию о текущих правовых процессах и дальнейшем развитии с международными судами», - говорится в сообщении.