Արտակ Բեգլարյանը անժամկետ նստացույց ու շարժում է սկսում Երևանում (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը հայտարարություն է տարածել, որում մասնավորապես ասում է․
ՍՈՍ. ԱՐՑԱԽԻ ԺՈՂՈՎՈՒՐԴԸ ԲՈԼՈՐԻՍ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԿԱՐԻՔՆ ՈՒՆԻ...
Անժամկետ նստացույց ու շարժում ենք սկսում Երևանում՝ այս փուլում ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջև՝ հետևյալ պահանջներով՝
1. ՄԱԿ-ի մարմինները պետք է դատապարտեն Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողություններն ու շրջափակումը Արցախի ժողովրդի հանդեպ.
2. ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է անդրադառնա Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման հարցին՝ հստակ միջազգային երաշխիքներ տրամադրելով.
3. Առնվազն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամները (ԱՄՆ, ՌԴ, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա և Չինաստան) և Եվրոպական Միությունը պետք է դատապարտեն Ադրբեջանի գործողությունները և գործնական միջոցներ ձեռնարկեն Ադրբեջանին սանձելու ուղղությամբ:
Հայաստանի հասարակությանը կոչ եմ անում՝
4. Դուրս գալ անտարբերության ու անօգնականության թմբիրից և ամեն մեկն իր չափով ու ձևով նպաստի Արցախի պաշտպանության ու հայկական ապագայի երաշխավորման սուրբ գործին.
5. Տարբեր հանրային գործողություններով ճնշման տակ պահել հատկապես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամ երկրների դեսպանատները՝ պահանջելով հստակ գործողություններ՝ և՛ առանձին, և՛ ՄԱԿ-ի ձևաչափով.
6. Բոլոր հնարավոր տեղերում խոսել ու գրել Արցախի կարևորության ու ներկա կարիքի մասին՝ և՛ հայերենով, և՛ օտար լեզուներով.
7. Ով կարող է միանալ նստացույցին կամ բողոքի այլ գործողությունների, թող միանա, քանի որ Արցախի մեր հայրենակիցները շատ ավելի մեծ զրկանքներ են կրում հիմա.
Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին կոչ եմ անում՝
8. Իրենց երկրներում կազմակերպել հանրային անհնազանդության գործողություններ՝ պահանջելով իրենց կառավարություններից գործնական քայլեր Արցախի պաշտպանության և Ադրբեջանին սանձելու համար.
9. Իրազեկման արշավներ մեկնարկել՝ ուղղված օտար հասարակություններին ու լրատվամիջոցներին Արցախի հայության կարիքները ու ադրբեջանական հանցագործությունները ներկայացնելուն:

Артак Бегларян начинает бессрочную сидячую забастовку и движение в Ереване (видео)
Советник государственного министра Республики Арцах Артак Бегларян объявил о бессрочной сидячей забастовке и начале движения в Ереване. Об этом Бегларян написал на своей странице в Facebook.
Он сообщил, что на данном этапе сидячая забастовка будет перед офисом ООН в Ереване.
«Мы начинаем бессрочную сидячую забастовку в Ереване, на данном этапе перед офисом ООН, со следующими требованиями:
1. Органы ООН должны осудить геноцидальные действия Азербайджана и блокирование народа Арцаха;
2. Совет Безопасности ООН должен решить вопрос обеспечения безопасности народа Арцаха путем предоставления четких международных гарантий;
3. По меньшей мере пять постоянных членов Совета Безопасности ООН (США, Россия, Франция, Великобритания и Китай) и Евросоюз должны осудить действия Азербайджана и принять практические меры, чтобы обуздать Азербайджан;
4. Я призываю общественность Армении:
5. Выйти из ступора равнодушия и беспомощности, и каждому по мере своих возможностей и своим способом внести вклад в святое дело защиты Арцаха и обеспечения армянского будущего;
6. Различными публичными акциями оказывать давление на посольства пяти постоянных членов Совета Безопасности ООН, требуя четких действий, как по отдельности, так и в формате ООН;
7. Говорить и писать о важности и нынешних потребностях Арцаха во всех возможных местах - и на армянском, и на иностранных языках;
8. Все кто могут присоединиться к сидячей забастовке или к другим акциям протеста, должны присоединиться, потому что наши соотечественники Арцаха сейчас переживают намного большие лишения;
9. Я призываю наших соотечественников в диаспоре:
10. Организовывать акции общественного неповиновения в своих странах, требуя от своих правительств практических шагов по защите Арцаха и обузданию Азербайджана;
11. Начать информационные кампании, направленные на представление нужд армянства Арцаха и азербайджанских преступлений зарубежной общественности и СМИ.
Арцах - незыблемая ценность всего армянства, и это - борьба всего армянства», - написал Артак Бегларян.
Он в 15:00  пригласил на пресс-конференцию перед офисом ООН в Ереване, заявив, что остальное представит на пресс-конференции.