Ժամը 16։00-ին հավաքվում ենք ՄԱԿ-ի ներկայացուցչություն դիմաց․ Իշխան Սաղաթելյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրդեն 24 ժամից ավելի է, ինչ Արցախի 120.000 մեր հայրենակիցները շրջափակման մեջ են: Այս մասին գրառում է կատարել ԱԺ պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա մասնավորապես գրել է․
«Ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ երեկվանից ՀՅԴ Հայ դատի աշխարհասփյուռ գրասենյակները լծված են Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները միջազգային հանրությանը ներկայացնելու գործին:
Իրավիճակի առնչությամբ այսօր Արցախի Ազգային ժողովը գումարել է արտահերթ նիստ և հանդես եկել համայն հայությանն ուղղված կոչով, որտեղ հոդորում է օգտագործել բոլոր հնարավորությունները տարբեր հարթակներում բարձրաձայնելու Ադրբեջանի կողմից Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի մասին, տեր կանգնել արցախահայության իրավունքների պաշտպանությանն ու պատրաստ լինել այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ գործողությունների:
Ուստի, առաջիկայում հրատապ են հետևյալ գործողությունները.
- Բողոքի ակցիաներ՝ տարբեր երկրներում Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեսպանատների առջև:
- Բողոքի ակցիաներ՝ Հայաստանում միջազգային ներկայացուցչությունների մոտ։ Այսօր՝ դեկտեմբերի 12-ին, ժամը 16։00-ին հավաքվում ենք ՄԱԿ-ի ներկայացուցչություն դիմաց։ Այնուհետև նամակներ կփոխանցենք Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ դեսպանատներ։
- ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ՝ Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները դատապարտող հայտարարության ընդունում։

В 16:00 собираемся перед представительством ООН: Ишхан Сагателян
Депутат оппозиционной фракции «Армения» Национального собрания Армении, член партии Дашнакцутюн Ишхан Сагателян сообщил, какие шаги предпринимаются в ответ на провокационный шаг Азербайджана по закрытию Лачинского коридора.
Он проинформировал, что со вчерашнего дня офисы АРФД Ай Дата по всему миру взяли на себя обязательство представить международному сообществу геноцидальные действия Азербайджана.
«Сегодня Национальное собрание Арцаха созвало внеочередную сессию и выступило с обращением ко всем армянам, призвав использовать все возможности на различных площадках, чтобы озвучить гуманитарную катастрофу, созданную Азербайджаном в Арцахе, встать на защиту прав армян Арцаха и быть готовыми к необходимым действиям в этом направлении.
Следовательно, в ближайшее время необходимо предпринять следующие действия:
Провести акции протеста перед посольствами Азербайджана и Турции в разных странах;
Провести акции протеста возле международных представительств в Армении. Сегодня, 13 декабря, в 16:00 мы собираемся перед зданием представительства ООН. Затем отправим письма в посольства Франции, России и США;
Созвать внеочередную сессию Национального собрания РА, принять заявление, осуждающее геноцидные действия Азербайджана.
Мы ведем работу по этим трем направлениям, о чем предоставим дополнительную информацию», - написал Ишхан Сагателян на своей странице в Facebook.