Իրավիճակը բավականին բարդ է, և ըստ էության Արցախը հայտնվել է ադրբեջանական շրջափակման մեջ․ Ռուբեն Վարդանյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության պետնախարար, քաղաքացիական պաշտպանության պետ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր հրատապ աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել Քաղպաշտպանության ոլորտում ընդգրկված գերատեսչությունների ղեկավարների և պատասխանատուների մասնակցությամբ:
Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ կառավարությունում իր ղեկավարությամբ կստեղծվի օպերատիվ շտաբ, որը գործելու է 24-ժամյա ռեժիմով՝ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ կապող ճանապարհի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակում աշխատանքների համակարգման նպատակով:
Նշելով, որ իրավիճակը բավականին բարդ է, և ըստ էության Արցախը հայտնվել է ադրբեջանական շրջափակման մեջ, պետնախարարը միաժամանակ շեշտել է, որ կառավարությունն ունի բոլոր հնարավորությունները, ներուժը՝ այն վերահսկելու համար: Ընդգծելով պետական մարմինների առավելագույնս կազմակերպված, համակարգված ու կարգապահ աշխատանքը՝ նա կարևորել է օպերատիվ հաղորդակցության, գերատեսչությունների և վարչական շրջանների միջև արդյունավետ կապի, ինչպես նաև հասարակության պատշաճ իրազեկման ապահովումը:
Գերատեսչությունների ղեկավարները պետնախարարին զեկուցել են յուրաքանչյուրն իրենց ոլորտում իրավիճակը՝ տեղեկացնելով առկա պաշարների և ռեսուրսների մասին: Պետնախարարը հանձնարարել է կատարել գույքագրում և տեղեկատվություն տրամադրել հրատապ խնդիրների մասին:

Ситуация достаточно сложная, и фактически Арцах находится под азербайджанской блокадой: Рубен Варданян
Государственный министр Республики Арцах, начальник гражданской обороны Рубен Варданян провел экстренное рабочее совещание с руководителями и должностными лицами ведомств, занимающихся вопросами гражданской обороны.
Рубен Варданян сообщил, что в правительстве будет создан оперативный штаб под его руководством, который будет работать в 24-часовом режиме, с целью координации ситуации, вызванной блокированием Азербайджаном дороги соединяющей с Арменией.
Отметив, что ситуация довольно сложная, и фактически Арцах оказался в блокаде Азербайджана, госминистр в то же время подчеркнул, что у правительства есть все возможности и потенциал для ее контролирования. Подчеркнув максимально организованную, планомерную и дисциплинированную работу государственных органов, он отметил важность оперативной связи, эффективной связи между ведомствами и административными районами, а также обеспечения должного информирования населения.
Главы ведомств доложили госминистру о положении дел в каждой из своих сфер, сообщив об имеющихся запасах и ресурсах. Государственный министр распорядился провести инвентаризацию и предоставить информацию о неотложных проблемах.